Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartoš: Česko spustí digitální peněženku na přelomu let 2023 a 2024

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Česko by mělo spustit digitální peněženku na národní úrovni, takzvanou eDokladovku, která má sloužit k elektronickému prokazování totožnosti v EU, na přelomu let 2023 a 2024. Na setkání s novináři to dnes uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Peněženka eDokladovka bude v první fázi obsahovat občanský průkaz a řidičský průkaz. Stále ale budou platit klasické doklady. Měla by být připravena na dobu, kdy bude schválená implementace elektronického dokladu na evropské úrovni v roce 2025. Evropské nařízení EIDAS2 o unijní digitální identitě schválila EU během letošního českého předsednictví.

"Evropská digitální peněženka bude podobně významná, jako ve své době třeba roaming," řekl Bartoš.

Podle Bartoše stát rovněž chystá v oblasti digitalizace zavedení jednotné státní domény gov.cz a jednotného vzhledu webových stránek státu. Další novinkou je sdílený datový fond, který bude disponovat všemi daty, jež stát již od občanů prostřednictvím registrů má.

V březnu nebo v dubnu příštího roku by měla začít fungovat Digitální informační agentura. Agentura podle Bartoše umožní efektivní sdílení informací mezi státními organizacemi i prosazování principu nadresortních řešení. Od vzniku agentury si vicepremiér slibuje úspory v nákladech na informační technologie. Příští rok na jaře by se měl státní NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie) transformovat pod digitální agenturu.

Česko musí podle Bartoše dotáhnout chybějící cloudové služby státu, vyřešit dlouhodobě uzavřené "nevypověditelné" smlouvy o IT službách pro stát a přetrvávajícím problémem jsou i limitované personální kapacity a možnosti zaměstnávat IT experty.

V roce 2023 chce vláda v rámci podpory digitálního vzdělávání dosáhnout toho, aby 70 procent obyvatel, tedy asi šest milionů lidí, mělo základní digitální dovednosti. Znamená to vyškolit 870.000 lidí.

Témata:  Ivan Bartoš digitalizace

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy