Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bez důvodu s vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob výpovědí

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

ODS se podle svého předsedy a premiéra Petra Fialy bude snažit přesvědčit ostatní strany vládní koalice, aby ve Sněmovně prosadily možnost výpovědi bez udání důvodu v rámci novely zákoníku práce. Premiér to uvedl dnes při interpelacích ve Sněmovně.

Tento návrh již dříve kritizovala nejen opozice a odbory, ale také vládní lidovci. Na začátku května premiér zdůraznil, že prosazeny mohou být jen ty programové návrhy koaličních stran, na kterých se shodnou všichni vládní partneři.

"Je to otázka, o které je moje strana přesvědčena, stejně jako Národní ekonomická rada vlády (NERV) a zástupci zaměstnavatelů, že by šlo o správný krok. Budeme se snažit přesvědčit naše koaliční partnery a prosadit to při projednávání v Poslanecké sněmovně, ale zatím není výpověď bez udání důvodu součástí navrhovaných změn," řekl premiér.

"Není to zaměřeno proti zaměstnancům, počítá se s odpovídajícím odstupným ve výši šesti až osmi měsíčních platů, což poskytuje dostatečnou ochranu," dodal Fiala. Nicméně, návrh odmítají nejen opoziční hnutí ANO a SPD, ale také vládní lidovci.

"Za KDU-ČSL mohu říci, že v žádném případě nepodpoříme jakýkoli proces, jakoukoli snahu, aby se to během legislativního procesu objevilo," uvedla ve středu místopředsedkyně sněmovního petičního výboru Nina Nováková.

Proti možnosti výpovědi bez udání důvodu se také postavila Českomoravská konfederace odborových svazů, která ve středu předala Sněmovně petici proti takovému doplnění zákoníku práce. Petici během tří měsíců podepsalo 52 643 lidí.
 

Témata:  Petr Fiala (ODS) zaměstnavatelé

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy