reklama

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky lidí utrpěly zranění.

Škody vznikly na majetku obecním i soukromém. "Pokud počítáme i soukromý majetek a vše dohromady, škody půjdou do miliard korun. Nejsem ale schopen říct kolik, to není schopný říct v tuto chvíli nikdo," uvedl Grolich.

Bouřky zasáhly především rodinné domy, ale také školy, obecní úřad, kostel, sportovní halu nebo benzinová čerpací stanice.

Škody sčítají také zemědělci, například vinaři. Poškozené objekty prohlédli statici a určili zatím 60 z nich ke stržení. U dalších domů bude demolice částečná, některé jdou zachránit. V dotčených obcích lidé už v pátek začali pracovat na odklízení následků a na obnovách domů. Zároveň se zvedla velká vlna solidarity. Lidé posílají peníze nebo vozí na postižená místa materiální pomoc. Objevili se ale také už i podvodníci. U sbírky charity zveřejnili falešný QR kód, který dárce odkloní od pravé sbírky.

reklama