Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blatný: Významná část obchodů, která funguje, otevřena nezůstane

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Úřad vlády ČR

Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) plánuje v rámci zpřísnění současných protiepidemických opatření uzavřít významnou část obchodů, které nyní fungují. Otevřeny budou smět být jen nezbytně nutné provozy.

Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Seznam obchodů, které zůstanou otevřené, nespecifikoval. Nová opatření by podle něj měla platit pravděpodobně od 1. března na tři týdny.

Mluvit nyní konkrétně o výjimkách pro maloobchod by podle Blatného nebylo korektní, uvedl. Chystaná opatření vláda ve čtvrtek probrala, dnes je chce představit opozici a Sněmovnu požádat o prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do neděle.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci.

Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie, chovatelské potřeby, železářství, květinářství, prodejny domácích a zahrádkářských potřeb, papírnictví, obchody se zbožím pro děti nebo prodejny zbraní a střeliva.

V otevřených provozech je umožněn jen prodej zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Otevřené jsou také některé služby jako prádelny a čistírny, kamenictví, realitní a daňové kanceláře, servisy či myčky vozidel.

Témata:  obchody Jan Blatný

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.