Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blažek po bitcoinové kauze pozastavil členství v ODS

Pavel Blažek
Pavel Blažek
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek pozastavil své členství v Občanské demokratické straně. Stalo se tak krátce poté, co kvůli narůstajícímu tlaku v souvislosti s takzvanou bitcoinovou kauzou podal demisi z ministerské funkce a zároveň se vzdal kandidatury v nadcházejících podzimních volbách. Původně měl být na čtvrtém místě jihomoravské kandidátky koalice Spolu. Kromě toho rezignoval také na funkci předsedy regionálního sdružení ODS v Jihomoravském kraji.

Regionální rada ODS v Jihomoravském kraji se sešla v sobotu k mimořádnému jednání, které svolala právě kvůli vyjasnění situace kolem Pavla Blažka. Podle oficiálního vyjádření mluvčího strany Jakuba Skyvy Blažek osobně oznámil, že dočasně opouští stranu, v níž působil jako jedna z nejvýraznějších postav. Zároveň rezignoval i na předsednickou funkci v rámci regionální organizace.

Vedením jihomoravské organizace ODS byl dočasně pověřen Jiří Crha, dosavadní člen regionální rady, náměstek jihomoravského hejtmana a starosta města Blanska. Ten má nyní za úkol zajistit stabilitu vedení a připravit organizaci na podzimní volby, které budou pro ODS zkouškou nejen na celostátní, ale především regionální úrovni.

Blažek byl v posledních dnech pod intenzivním tlakem kvůli kontroverznímu případu, ve kterém figuruje podnikatel Tomáš Jiřikovský. Ten byl v minulosti odsouzen za obchodování s drogami a další trestnou činnost, přičemž nyní vyšlo najevo, že jeho jméno figuruje v darovací smlouvě, na jejímž základě mělo ministerstvo spravedlnosti obdržet bitcoiny v přepočtu přibližně za jednu miliardu korun. Spekuluje se o tom, že tyto prostředky mohly pocházet z trestné činnosti.

Sám Blažek opakovaně popíral, že by o původu daru věděl nebo jej měl možnost ovlivnit. Jeho rozhodnutí o odstoupení a pozastavení členství nicméně naznačuje, že si uvědomuje závažnost situace a její dopady nejen na jeho vlastní politickou budoucnost, ale i na celkovou důvěryhodnost ODS.

Případ vzbudil ostré reakce napříč politickým spektrem. Opoziční strany obviňují ODS a vládu z nedostatečného dohledu a neochoty jednat včas. Naopak vedení strany se snaží situaci uklidnit a zdůrazňuje, že Blažkův krok je důkazem odpovědnosti a snahy nezatěžovat stranu před důležitými volbami.

Vzhledem k tomu, že dar ve formě kryptoměny je v českém právním prostředí stále právně a eticky sporný, bude se nyní případ detailně zkoumat jak orgány činnými v trestním řízení, tak pravděpodobně i parlamentními výbory. Transparentnost a důvěra v justici jsou podle odborníků v ohrožení, pokud se nepodaří přesvědčivě vyvrátit podezření spojená s tímto případem.

Blažkova dlouholetá politická kariéra je nyní na vážné křižovatce. Ačkoliv jeho rozhodnutí rezignovat a opustit kandidátku bylo označeno mnohými jako správné, není stále jasné, jak hluboké následky bude mít bitcoinová aféra na budoucnost nejen jeho samotného, ale i na širší vnímání ODS v očích voličů. 

Témata:  Pavel Blažek ODS

Související

Aktuálně se děje

10:55

Nový průlom v případu smrti Matthewa Perryho. Klíčový muž přizná vinu

Další zvrat nastal v případu předloňské smrti Matthewa Perryho, jehož celý svět znal jako Chandlera ze sitcomu Přátelé. Kalifornský doktor, který je obviněný ze zásobování Perryho ketaminem před hercovým úmrtím, podle žalobců souhlasil s přiznáním viny. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna

Na jednání o nedůvěře většina ministrů ani nepřišla. Jurečka se zastal uprchlíků, Stanjura svého resortu

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.