Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brno pátrá po záhadné osobě. Kdosi očistil poškozený památník rudoarmějců

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Barvou poškozený památník padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli kdosi očistil. Není to ale dokonalé, barva zůstala například ve spárách, řekl dnes ČTK mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Vzhledem k tomu, že pomník je kulturní památkou, celý proces očištění musí posoudit památkáři. Zřejmě ve středu památník někdo polil červenou barvou, případ vyšetřuje policie.

"Na místě se byl podívat pracovník z našeho odboru životního prostředí. Zjistil, že to někdo svépomocí vyčistil, nicméně ne dokonale. Barva zůstala například ve spárách, takže se počká na stanovisko odboru památkové péče a zřejmě se to bude muset ještě odborně dočistit," uvedl Poňuchálek. Stanovisko by památkáři podle něj vydávali stejně, a to i kdyby památník takto očištěn nebyl.

Neznámý pachatel poškodil památník padlých rudoarmějců v Brně-Kr. Poli. Na vandalský čin upozornil strážníky kolemjdoucí muž včera. Přestože hlídka viděla, jak barva po pomníku ještě stéká, pachatele se nepodařilo dopadnout. Případ vyšetřuje policie. #Brno #historie #kriminalita pic.twitter.com/3TZp0OMwRH

— Události Brno (@UdalostiBrno) October 24, 2019

Škoda podle něj ještě vyčíslená není. Bude známá až po započtení nákladů na opravu. "Budou záviset na stanovisku památkářů, a to podle případné potřeby práce restaurátora a podobně," uvedl mluvčí.

Poškození památníku padlým rudoarmějcům ve středu hlídce strážníků v Králově Poli nahlásil muž, který tam uklízel ulici. "Strážníci vzápětí uviděli, že pomník v Božetěchově ulici pokrývá ve spodní části červená barva, která místy ještě stékala," uvedl ve čtvrtek Pavel Šoba z tiskového oddělení strážníků. Barva je ve spodní části pomníku nad nápisem. Případ pro podezření ze spáchání trestného činu předali strážníci státní policii.

Policisté i kriminalisté na případu pracují. Vyšetřujeme ho jako poškození cizí věci, řekl dnes mluvčí policie Pavel Šváb. V případě uznání viny u soudu by za tento trestný čin pachateli hrozilo až roční vězení.

Starostka městské části Královo Pole Karin Karasová (ANO) dnes označila poškození památníku za politováníhodnou situaci, kterou vyšetřuje policie. "Vedení městské části Brno-Královo Pole tento čin odsuzuje," uvedla Karasová.

Poškození pomníku rudoarmějců odsoudilo i ruské velvyslanectví v Praze, čin označilo za barbarskou výtržnost a pokus o poškození rusko-českých vztahů.

Jde o druhý podobný případ v tomto týdnu. V Ostravě ve stejný den někdo poničil barvou památník Rudé armády v Komenského sadech. Ruská ambasáda odsoudila i tento případ, podobně jako dřívější poškození sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Vandalství ve čtvrtek odsoudil také český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Témata:  Brno vandalství pomník Policie ČR

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy