Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byla by to ostuda, obává se Macinka účasti prezidenta na příštím summitu NATO

Petr Macinka
Petr Macinka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) prohlásil, že prezident Petr Pavel zneužil letošní summit NATO v rámci kampaně za znovuzvolení. Šéf diplomacie naznačil, že jeho přáním je, aby na příštím aliančním jednání už Pavel nereprezentoval Českou republiku. 

"Pokud bude příští rok summit v Tiraně, bude prezident Petr Pavel už nepochybně v ostré kampani. Viděli jsme, že pro svoji kampaň byl schopen zneužít i proběhlý summit v Ankaře," uvedl Macinka v rozhovoru pro novinky.cz. "Neumím si představit tu ostudu, jak by to vypadalo, pokud by chtěl zneužít i další summit v Tiraně," podotkl.

Podle ministra zahraničních věcí je nicméně pravděpodobné, že v roce 2027 se alianční summit konat nebude. Další jednání by prý mohlo být až za dva roky. "A já pevně doufám, že toho se už zúčastní jiný prezident," poznamenal. 

Macinka zmínil, že od Pavla dostal v uplynulých dnech psaní, na které odpoví. "Prezident mi poslal dopis, něco požaduje, pošlu mu odpověď. Nevím, jestli bude spokojen," svěřil se šéf Motoristů. Zároveň potvrdil, že prezident povede českou delegaci na zářijovém zasedání Valného shromáždění OSN v americkém New Yorku. 

Vztah Pražského hradu a vlády je v současnosti poznamenán sporem ohledně složení české delegace na uplynulém summitu NATO, který se v červenci uskutečnil v turecké Ankaře za účasti prezidenta i premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Babišova vláda si původně nepřála přítomnost prezidenta Pavla na aliančním jednání. Pražský hrad se proto obrátil na Ústavní soud, který předběžným opatřením uložil kabinetu, aby prezidenta doplnil na seznam účastníků. Českou delegaci tak nakonec tvořili oba nejvyšší ústavní činitelé, k nimž se připojili ministr zahraničí Macinka a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). 

Témata:  Petr Macinka Petr Pavel Summit NATO

Související

Aktuálně se děje

2. srpna 2026 21:20

Simon Cowell se po letech vrátil k legendárnímu vystoupení se Susan Boyle

Simon Cowell, který byl léta známý jako nekompromisní kat talentových soutěží, se po dlouhé době rozhodl k nečekané upřímnosti. V podcastu Celebrity Trenches otevřeně přiznal, že se za své chování k Susan Boyle během jejího prvního castingu v soutěži Britain’s Got Talent v roce 2009 hluboce stydí. Podle jeho slov byla tehdejší porota k nenápadné Skotce povrchní, arogantní a nespravedlivá.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy