Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalé ministryně ANO navrhly změnu v řízení u sporů ohledně dotací

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Působnost ministerstva financí v některých řízeních, týkajících se porušení rozpočtové kázně u některých dotací by měla zůstat i nadále zachována. Ve sporech s příjemci dotací by tak ministerstvo zůstalo žalovanou osobou místo finanční správy. Týká se to řízení a dalších postupů podle takzvaných malých rozpočtových pravidel, tedy pravidel územních rozpočtů.

Navrhly to bývalé ministryně hnutí ANO Alena Schillerová a Klára Dostálová v novele zákona o podpoře regionálního rozvoje, kterou předložily ve Sněmovně. Ve středu ji projedná vláda a zřejmě k ní zaujme neutrální stanovisko.

Bývalá ministryně a nynější místopředsedkyně Sněmovny Dostálová sdělila ČTK, že jde o spíše technickou změnu. Předloha reaguje na změnu zákona o podpoře regionálního rozvoje přijatou v roce 2021. Tato novela rušila regionální rady regionů soudržnosti, které rozdělovaly dotace z fondů EU. Jejich činnost převzalo ministerstvo pro místní rozvoj. Novela počítala s tím, že veškerá trvající řízení dokončí ministerstvo financí. Šlo hlavně o odvolání příjemců dotací proti platebním výměrům na odvod za porušení platební kázně. To znamená, že ministerstvo bylo osobou žalovanou v případě, že příjemce podal proti rozhodnutí o odvolání žalobu, popsala Dostálová.

"Bohužel, Nejvyšší správní soud zcela nepochopitelně udělal výklad, že pod pojem 'řízení' nelze vztáhnout 'soudní řízení' a u veškerých starých případů, které řešilo ministerstvo financí, rozhodl, že osobou žalovanou je Finanční správa ČR. Jinými slovy, žalovaným je podle tohoto výkladu zcela jiný subjekt než ten, který v odvolacím řízení rozhodoval," uvedla. Dodala, že ministerstvo financí nemůže proti tomuto rozhodnutí soudu podat ani ústavní stížnost, protože soud rozhodoval pouze o procesním postupu. Proto spolu se Schillerovou připravily tuto novelu, která má do přechodných ustanovení zakotvit, že se to týká i soudních řízení. Navrhují, aby ji Sněmovna schválila již v prvním čtení.

Podle Dostálové se to týká všech příjemců peněz z Regionálních operačních programů. Jde hlavně o samosprávy, organizace zřizované a zakládané obcemi a kraji, dobrovolné svazky obcí, nevládní neziskové organizace nebo například zájmová sdružení právnických osob.

Ministerstvo pro místní rozvoj zaujalo v meziresortním připomínkovém řízení neutrální postoj, stejný postoj doporučilo vládě zaujmout i ministerstvo financí. Naproti tomu ministerstvo vnitra má negativní postoj. "Důvodová zpráva se vůbec nezabývá tím, kolik řízení má být navrženou úpravou dotčeno, po jakou dobu by mohla existovat paralelní působnost obou orgánů v dané oblasti, ani celkovými dopady, které by mohla navržená úprava mít," uvedl resort.

Vláda má podle návrhu stanoviska na vládním webu zaujmout neutrální postoj. V návrhu stanoviska stojí, že vláda sice shledává navrženou změnu jako racionální, protože vede k rychlejšímu správnímu řízení. Stejně jako ministerstvo vnitra však poukazuje na to, že novelizace přechodných ustanovení je z hlediska legislativně technického nestandardním a problematickým řešením.

Témata:  Alena Schillerová Klára Dostálová dotace

Související

Aktuálně se děje

8:43

OC Palladium bylo uzavřeno. Je v něm bomba, nahlásil anonym

Pražská policie v pátek ráno evakuovala obchodní centrum Palladium na Náměstí republiky poté, co přijala anonymní výhrůžku o uložení nástražného výbušného systému. Na místo okamžitě vyrazili pyrotechnici, kteří nyní budovu prohledali. Policie zároveň vyzvala veřejnost, aby se vyhýbala okolí centra a řídila se pokyny zasahujících složek. Bomba nakonec nalezena nebyla a provoz centra se vrátil do normálu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.