Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čekají školství zásadní změny? První fakulta kvůli AI ruší bakalářské práce

Jaká budoucnost nás čeká?
Jaká budoucnost nás čeká?
Foto: Pixabay

Studenti Podnikohospodářské fakulty VŠE, kteří nastoupí v příštím akademickém roce, nebudou muset nadále psát bakalářské práce. Podle děkana Jiřího Hnilici přestaly být užitečné s nástupem umělé inteligence, neboť je nereálné odhalit, zda práci vypracoval sám student.

Bakalářské práce dnes zvládne napsat umělá inteligence stejně dobře, jako student. Podle děkana to je jedním z důvodů, proč se škola rozhodla je zrušit. "Mnohem pravděpodobnější stále momentálně je, že si student nechá práci zpracovat profesionální agenturou než AI. Bohužel jich existuje v Česku, ale i ve světě, opravdu hodně," řekl pro Forbes.

"Příchod AI pro nás byl spíš impulzem, že je načase systém změnit způsobem, který je v souladu s dlouhodobou strategií fakulty. To znamená pojmout závěr bakalářského studia prakticky, což dává mnohem méně prostoru pro plagiátorství a studenti si do života odnesou mnohem více užitečných zkušeností," dodal.

Práce tak nahradí nová forma, u níž bude zřejmé, že jde o práci studenta. Půjde o takzvaný bakalářský projekt v rozsahu deseti kreditů, který bude možné splnit řadou způsobů.

"Půjde buďto o odbornou stáž v kombinaci s podrobnou zprávou ze zahraničního studijního pobytu, účast na fakultním výzkumném projektu, či konkrétní podnikatelský projekt," vyjmenoval děkan.

Studenti, kteří si vyberou stáž, ji budou muset splnit na konkrétním projektu některé z partnerských firem. U podnikatelského projektu bude škola vyžadovat, aby student založil a rozjel vlastní podnikání. Výzkumně zaměření studenti pak budou mít možnost bakalářský projekt splnit účastí na výzkumném projektu fakulty.

Umělou inteligenci jako takovou ale škola nezakazuje, při psaní prací je podle děkana možné ji využívat. "Zakazovat ji by byl stejný nesmysl, jako například zakazovat vyhledávač Google. Naším záměrem nicméně je, aby AI nebyla zneužívána. Jinými slovy, aby ji studenti využívali jako nástroj a aby tak činili eticky," uvedl.

Avizovaná změna se zatím nedotkne diplomových prací, v jejich případě ale škola podnikne kroky vedoucí k tomu, že při jejich tvorbě bude možné AI využít jen omezeně. "Budou zaměřeny výrazně výzkumně. To znamená, že se budou sbírat jedinečná data, a tedy nebude příliš prostoru pro případné plagiátorství přes AI," vysvětlil.

Témata:  školství umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 14:04

17letá ruská teenagerka skončila za mřížemi za protiválečné výroky

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy