Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Černý kašel: Cirkulace v populaci zřejmě klesá, naznačili odborníci

Nemoc, ilustrační fotografie.
Nemoc, ilustrační fotografie.
Foto: Focus Agency

V Česku za poslední týden přibylo 1 428 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní stav (SZÚ). Letos už bylo nahlášeno přes 16 tisíc případů onemocnění. Podle odborníků by mohlo dojít k poklesu cirkulace nemoci v populaci. 

"Při rozboru hlášených případů v ISIN podle data prvních příznaků se zdá, že dochází k poklesu cirkulace onemocnění v populaci. Nicméně vzhledem k inkubační době onemocnění, která může být až 21 dní, se tento případný pokles projeví až během následujících týdnů," uvedl ústav ve zprávě.

Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách. Medián věku nemocných opět mírně klesl, činí 19 let. U dětí do jednoho roku života je letos hlášeno již 233 případů onemocnění pertusí. Nejvíce případů onemocnění i nejvyšší nemocnost připadá na věkovou skupinu 15 až 19 let. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata:  nemoci Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy