Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Nemoc, ilustrační fotografie.

Domov

SZÚ upozornil na šíření černého kašle v Česku

Evropa zaznamenává nárůst onemocnění černým kašlem. Výjimkou není ani Česko, upozornil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Bakteriální a vysoce nakažlivá infekce představuje riziko hlavně pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u kterých se mohou rozvinout závažné komplikace.

Ilustrační fotografie.

V ČR se objevila mezinárodně sledovaná varianta omikronu zvaná bythos

Domov

V Česku se objevila další mezinárodně sledovaná varianta koronaviru subtypu omikron zvaná bythos. Šíří se zejména v Austrálii. Dál převažuje koronavirus typu omikron BA.5 a jeho subvarianty. Vyplývá to z týdenní zprávy na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) za minulý týden. Počty pozitivně testovaných na covid-19 v posledních dnech začaly podle údajů ministerstva zdravotnictví opět mírně stoupat, hospitalizovaných dál ubývá.

Ilustrační fotografie.

V ČR převažuje koronavirus typu omikron BA.5 a subvarianty, krakenu pět případů

Domov

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál převažuje koronavirus typu omikron BA.5 a jeho subvarianty. Varianty označované kraken XBB.1.5, která je za nárůstem počtu hospitalizací v USA, zatím laboratoře zachytili pět případů. Vyšetřovaly také vzorky dvou nakažených po příletu z Číny. Vyplývá to z týdenní zprávy na webu Státního zdravotního ústavu.

Ilustrační fotografie.

SZÚ: Varianty koronaviru z Číny jsou i v Evropě, naši imunitu neohrožují

Domov

Varianty koronaviru, které se v současné době šíří v Číně, jsou i podle informací na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) i v Evropě, takže imunitu jejích obyvatel neohrožují. Evropské úřady proto neočekávají, že bude mít situace v Číně dopady na epidemiologickou situaci. SZÚ ale doporučuje cestující z Číny mající příznaky nákazy testovat.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.

Domov

SZÚ: Od října laboratoře zachytily dva vzorky varianty covidu šířící se v USA

Podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zachytily laboratoře v ČR za poslední dva měsíce dva případy varianty koronaviru omikron XBB.1.5, která se teď šíří v USA a způsobila tam zvýšení počtu hospitalizací. Vyšetřeno metodou celogenové sekvenace, která dokáže přesně určit variantu koronaviru, bylo od 1. listopadu do konce loňského roku 545 vzorků.

Ilustrační fotografie.

SZÚ: Česko je na hranici epidemie akutních respiračních infekcí

Domov

Česko je na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest, v mezitýdenním srovnání se nemocnost zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou. ČTK to dnes sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Mezi akutní respirační infekce lékaři počítají chřipku, RS viry (RSV) a další infekce. V minulých týdnech nejvíc přibývalo nemocných dětí, za uplynulých sedm dní naopak nejvíce roste nemocnost ve věkové skupině jejich rodičů.

Vlastimil Válek (TOP 09)

SZÚ: ČR ztrácí ročně kvůli nemocem 85 mld Kč, předejít se dá 80 procentům chorob

Domov

Česko ztrácí ročně kvůli nemocem zhruba 85 miliard korun. Předcházet je přitom možné až 80 procentům chorob. Na konferenci o efektivní podpoře zdraví to řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Prevenci a správný životní styl podpořil pětiletý projekt, který se zaměřil na lidi s nižším vzděláním, z menšin či s postižením. Do preventivních programů se zapojilo na 104.000 osob. Na tiskové konferenci to dnes řekli organizátoři ze SZÚ.

Ilustrační fotografie.

SZÚ: Více než polovina případů covidu-19 jsou nové subvarianty omikronu

Domov

Více než polovinu případů koronaviru v posledním týdnu tvoří nové subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) to ukazují data z diskriminačních PCR testů. Lze očekávat, že nárůst počtu nových případů, který začal před třemi týdny, bude dál pokračovat, uvedl SZÚ v tiskové zprávě. V pracovních dnech minulého týdne bylo pozitivně testováno kolem 400 lidí denně.

Ilustrační fotografie.

SZÚ: V ČR budou postupně dominovat nové podvarianty koronaviru omikron

Domov

V ČR budou zřejmě postupně dominovat nové podvarianty koronaviru omikron BA.4, BA.5 a BA.2.12.1. V týdenní zprávě o nových mutacích o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odborníci, například z německého Kochova institutu, zatím teprve mapují, jaký průběh nemoci tyto varianty způsobují. Zřejmě ale proti nim bude méně chránit dřívější prodělání nákazy i očkování.

Ilustrační fotografie.

Domov

SZÚ: V sekvenovaných vzorcích koronaviru je 5 pct varianty delta, 4 pct BA.2

V sekvenovaných vzorcích za poslední měsíc stále výrazně převládá varianta koronaviru omikron, která v ČR převážila na začátku ledna. Kolem pěti procent tvoří předcházející varianta delta a čtyři procenta varianta omikronu BA.2, která převládá v Dánsku a dalších skandinávských zemích.

Ilustrační fotografie.

SZÚ: Varianta koronaviru omikron bude v ČR dominovat zřejmě do deseti dnů

Domov

Nakažlivější varianta koronaviru omikron bude v ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dominovat zřejmě už za deset až 14 dní. Za poslední týden výsledky více než 18.000 testů ze 74 laboratoří ukázaly podezření na tuto variantu u 15 procent případů, delta a její subvarianty tvoří 85 procent. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Covid-19, ilustrační fotografie.

Domov Analýza

Analýza v Liberci na 90 procent potvrdila první výskyt varianty omikron v ČR

Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent potvrdila koronavirovou variantu omikron. Výsledek ještě bude potvrzovat Národní referenční laboratoř. České televizi (ČT) to dnes večer řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Šlo by o první potvrzený výskyt této varianty v ČR.

Ilustrační fotografie.

SZÚ: Zatím to nevypadá, že by nějaká varianta měla vytlačit deltu

Domov

ová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která by vytlačila současnou deltu, zatím podle mezinárodních institucí ve výhledu není. Pravděpodobný není ani její vznik v Česku. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. V tiskové zprávě dnes ústav informoval, že dosud bylo potvrzeno 15 případů subvarianty AY.4.2, která může být nakažlivější než delta.

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.