Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SZÚ: V Česku se šíří i jiné nemoci, které se podobají černému kašli

Nemoc, ilustrační fotografie.
Nemoc, ilustrační fotografie.
Foto: Focus Agency

Za uplynulý týden přibylo 1 266 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Celkem se již letos potvrdilo 12 239 případů onemocnění. Ústav v aktuální zprávě upozornil i na jiné nemoci, které se podobají černému kašli.

"Podobné příznaky jako u pertuse, ale obvykle mírnější, mohou vyvolávat i jiné druhy bordetel, nejčastěji Bordetella parapertussis; od začátku roku evidujeme 181 případů (pro porovnání: za celý rok 2023 bylo v ČR hlášeno 156 případů parapertuse). Vedle toho jsou hlášeny záchyty Bordetella holmesii (12x) a Bordetella bronchiseptica (1x). Proti těmto třem druhům bordetel současná vakcína nechrání. Léčba probíhá stejně jako u černého kašle," uvedl ústav.

Černý kašel se vyskytuje ve všech věkových skupinách, medián věku nemocných je 20 let a stále se snižuje. U dětí do jednoho roku je hlášeno 161 případů nemoci. Nejvíce případů onemocnění i nejvyšší nemocnost je nadále ve věkové skupině 15 až 19 let. Z krajů hlásí nejvyšší nemocnost Vysočina, Jihočeský a Pardubický kraj. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata:  nemoci Státní zdravotní ústav (SZÚ) nemoc

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy