nemoc

Nemoc, ilustrační fotografie.

SZÚ upozornil na šíření černého kašle v Česku

Domov

Evropa zaznamenává nárůst onemocnění černým kašlem. Výjimkou není ani Česko, upozornil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Bakteriální a vysoce nakažlivá infekce představuje riziko hlavně pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u kterých se mohou rozvinout závažné komplikace.

Ilustrační foto

V nemocnicích nyní končí více malých dětí kvůli respiračním virózám

Domov

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Evropská Unie

Svět

EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise dnes představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliard korun) ročně.

Ilustrační foto

Očkovat začal Jenner u neštovic, následoval Pasteur se vzteklinou

Revue

Myšlenka preventivně lidi ochránit před infekčními nemocemi je stará přes tisíc let. Zrodila se pravděpodobně v Číně a vyšla z poznání, že osoby, které onemocněly černými neštovicemi a přežily zůstaly v následující epidemii před nákazou ochráněny. Metod (více či méně riskantních) bylo několik, od vdechování zaschlých neštovičných strupů až po píchání jehlou smočenou v neštovičném hnisu. Míra oslabení použitých virů se však tehdy nedala zjistit, takže to dopadalo všelijak - od nulového účinku přes kýženou imunizaci až k regulérní nákaze.

virus HIV

V Česku roste počet cizinců s HIV, pocházejí hlavně z východu Evropy

Domov

V Česku dlouhodobě vzrůstá počet cizinců, u kterých byla nově zaznamenána nákaza infekcí HIV. Letos bylo do konce října zjištěno mezi cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR 88 nových případů, což je dvakrát více než před deseti lety. Celkem bylo letos ke konci října registrováno 211 nových případů HIV, cizinci tak tvořili asi 42 procent.

Covid-19, ilustrační foto

Covid není rýmička, varuje česká lékařka. Rychlé hubnutí nedoporučuje

Domov

Lékařka Eva Hanková, která se v krajské nemocnici v Náchodě stará o pacienty s onemocněním covid-19, varuje před zlehčováním nemoci. Covid není rýmička, rychlé hubnutí nyní nedoporučuji, řekla v rozhovoru, který ČTK poskytli zástupci krajských nemocnic. Hanková je specialistkou v oboru infekční lékařství.

virus HIV

Svět

Zemřel Timothy Ray Brown, první pacient vyléčený z nákazy virem HIV

Ve věku 54 let zemřel v Kalifornii Američan Timothy Ray Brown, který byl prvním známým pacientem vyléčeným z nákazy HIV. Brown podlehl rakovině, kvůli níž u něj lékaři před 12 lety přistoupili k transplantaci kostní dřeně, jež ho zbavila i nemoci AIDS. Rakovina se mu ale nedávno vrátila.

Ilustrační foto

Řada Čechů má astma a ani o tom neví. Je pro ně covid-19 větší hrozbou?

Domov

V léčbě onemocnění dýchacího ústrojí, jako jsou astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), je zásadní správné používání inhalátoru při aplikaci léku. Asi polovina pacientů se při inhalování dopouští chyb, a do plic se tak nedostane dostatečné množství léčebné látky, což ovlivňuje úspěšnost léčby. Novinářům to dnes řekla lékařka Václava Bártů z plicního oddělení na Poliklinice Budějovická v Praze.

Vědci

Domov

Vitamín C dokáže porazit některé nádory? Výzkum českých vědců zaujal ve světě

Kyselina askorbová, neboli vitamín C, možná pomůže k léčbě některých vzácných druhů těžce léčitelných nádorů spojených s endokrinními žlázami. Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, prokázal, že nádory s určitými mutacemi na vitamín reagují citlivě. Akademie věd ČR (AV) o tom informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační foto

Čeští vědci zkoumají vliv genů a prostředí při vzniku duševních poruch

Domov

Čeští vědci se při hledání příčin duševních onemocnění zaměřují na geny a vliv vnějšího prostředí. Odborníci z univerzitních psychiatrických klinik v Hradci Králové a Olomouci například zkoumají psychotické poruchy, poruchy nálady a úzkostné poruchy, v Národním ústavu duševního zdraví zase zkoumají vztahy mezi střevní mikrobiotou (střevními mikroorganismy) a mozkovými funkcemi.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy