Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečný africký virus zabije téměř každého. Varování vydal už i český úřad

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rwandská republika potvrdila několik případů onemocnění virem Marburg v nemocnicích po celé zemi, včetně některých úmrtí. Virus Marburg je vysoce nebezpečný patogen, který způsobuje závažné infekční onemocnění známé jako marburgská virová horečka. Patří do stejné rodiny filovirů jako virus Ebola a má podobné příznaky a průběh. 

Nemoc je charakterizována rychlým nástupem horečky, těžkým krvácením (hemoragickým syndromem), selháním orgánů a vysokou úmrtností.

Virus byl poprvé identifikován v roce 1967 během dvou ohnisek nemoci v Německu (Marburg, Frankfurt) a v Srbsku (Bělehrad). Ohniska byla spojena s laboratorními pracemi na afrických opicích (importovaných z Ugandy), které byly nakaženy virem Marburg.

Virus Marburg se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami infikovaných osob nebo zvířat, jako jsou krev, sliny, moč nebo zvratky. K přenosu může dojít i při manipulaci s kontaminovanými materiály (např. jehly, obvazy).

Původním zdrojem viru jsou pravděpodobně plodožravé netopýry z rodu Rousettus, kteří mohou virus přenášet, aniž by sami onemocněli. Lidé se mohou nakazit kontaktem s těmito netopýry nebo zvířaty, která se jimi nakazila.

Inkubační doba (období mezi nákazou a prvními příznaky) je obvykle 2 až 21 dní.
Po nákaze se objevuje náhlá horečka, bolesti hlavy, svalů, slabost, a v dalších fázích těžké krvácení (vnitřní i vnější). Nemoc může dále způsobit zvracení, průjem, vyrážky, poruchy funkce ledvin a jater. V pokročilých fázích dochází k selhání orgánů a často ke smrti.

Specifická antivirová léčba ani vakcína proti viru Marburg zatím neexistuje. Léčba je podpůrná a zahrnuje hydrataci, udržení krevního tlaku a doplnění krevních složek. Úspěch léčby závisí na rychlosti diagnózy a péče. Úmrtnost při infekci virem Marburg se může pohybovat až kolem 88 %, v závislosti na síle viru a kvalitě zdravotní péče.

Státní zdravotní ústav proto na svém webu zveřejnil několik doporučení. Cestující do Rwandy by měli být informováni o probíhající epidemii ve Rwandě a postižených oblastech a měli by se řídit radami místních zdravotnických orgánů. 

"Vyhněte se kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky MVD (jako je horečka, zvracení, průjem nebo krvácení) nebo kontaktu s materiály a povrchy kontaminovanými tělesnými tekutinami infikovaných osob. To zahrnuje i zamezení kontaktu s mrtvými těly nakažených osob a procesu pohřbívání," uvedl ústav.

"Vyhněte se návštěvám zdravotnických zařízení v oblastech postižených MVD z nenaléhavých lékařských nebo nelékařských důvodů. Vyhýbejte se stanovištím, která mohou být osídlena netopýry, jako jsou jeskyně nebo doly, stejně jako jakékoli formě blízkého kontaktu s volně žijícími zvířaty, včetně opic, lesních antilop, hlodavců a netopýrů (živých i mrtvých) a manipulaci nebo konzumaci jakéhokoli typu masa divokých zvířat “bush meat”," dodal.

Témata:  nemoc virus Marburg

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy