Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chřipka drtivě zasáhla Česko. A řádí i nové hrozby, včetně černého kašle a bakterií

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Nemocnice v Česku opět zažívají nárůst pacientů s chřipkou. Během uplynulého týdne došlo k 30% nárůstu respiračních onemocnění, přičemž aktuálně je nemocných 1940 na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce ohrožené jsou rizikové skupiny jako senioři, osoby s chronickými problémy, respiračními potížemi nebo těhotné ženy. Největší zasažení chřipkou hlásí děti ve věku od šesti do čtrnácti let a odborníci očekávají další růst počtu případů.

Chřipka letos zasahuje Česko s neobvyklou intenzitou. Jak vysvětluje vedoucí katedry všeobecného lékařství Ludmila Bezdíčková pro Aktuálně.cz: "V podstatě každý rok se v této době vyskytuje chřipka. Možná si její dopady letos více uvědomujeme, protože jsme se naučili testovat jako při covidu-19. Dnes jsou běžně na prodej i testy pro diagnostiku chřipky." Podle ní je proočkovanost české populace velmi nízká a dosahuje pouze sedmi procent.

Praktická lékařka Lucie Dvořáková dodává: "Je smutné, že se Češi málo očkují. Čím více jdeme na východ, tím je situace s očkováním horší. Stále se tak řadíme k východní části Evropy. Naproti tomu ve Francii, Německu či Anglii berou očkování jako skvělou prevenci, protože chrání zdraví." V souvislosti s tím letošní chřipku doprovázejí i další bakteriální infekce, včetně černého kašle. Dvořáková k tomu dodává: "S chřipkou se letos objevily další bakteriální infekce. Nejvíce jich bylo asi před měsícem, a k tomu se ještě přidal černý kašel."

Očkování proti chřipce je nezbytné obnovovat každoročně, protože virus se neustále vyvíjí. Jak vysvětluje odbornice Ludmila Bezdíčková, "Virus se vyvíjí a jeho struktura se mění, a proto je potřeba inovovat očkovací látky." Cena jedné dávky vakcíny je přibližně 300 korun, ale pro osoby nad 65 let a chronicky nemocné je očkování zdarma, hrazené zdravotními pojišťovnami.

Účinnost vakcíny je důležitým faktorem při rozhodování o očkování, přičemž Bezdíčková objasňuje, že i vakcína s 40procentní účinností výrazně snižuje pravděpodobnost nákazy, a to o 40-60 procent, a zároveň snižuje riziko těžkého průběhu nemoci a hospitalizace až o 80 procent. Podle lékařů je ideální čas na očkování říjen a listopad, ale není pozdě ani během roku, zejména pro rizikové skupiny, které očkování nestihly.

Průzkumy ukázaly alarmující trend: až 44 procent lidí pokračuje v práci, i když jsou nemocní chřipkou, čímž zvyšují riziko nákazy ostatních. Lékaři doporučují v případě nemoci zůstat doma nebo alespoň nosit roušku, aby se zabránilo šíření viru, což je klíčové zejména v období sezónních onemocnění.

Chřipka je onemocnění, které často bývá podceňováno, přičemž její komplikace mohou být velmi vážné. Jak informovala mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová, k 24. lednu bylo nahlášeno 120 závažných případů, které vyžadovaly hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče, a 24 lidí už infekci podlehlo. Důležité je rozpoznat rozdíl mezi chřipkou a nachlazením, jak vysvětluje pro Deník praktická lékařka Ludmila Mazylkinová. Na rozdíl od nachlazení, chřipka začíná náhle s vysokými horečkami, bolestmi svalů, kloubů a silnou únavou, často bez rýmy nebo bolesti v krku.

Při léčbě chřipky je důležité správně se postarat o teplotu. Mazylkinová upozorňuje na to, že srážení teploty pod 37 stupňů může být škodlivé, protože mírně zvýšená teplota pomáhá v boji proti infekci. Dále varuje před špatným dávkováním léků, které může mít za následek neúčinnost nebo dokonce komplikace. Zároveň připomíná, že na chřipku nefungují antibiotika, protože jde o virové onemocnění, i když se někdy mohou přidat bakteriální komplikace, které si žádají antibiotickou léčbu.

Prevence je klíčová. Podle Mazylkinové by lidé během nemoci měli co nejvíce omezit kontakt s ostatními, protože chřipka je vysoce infekční. Pokud již musí vyjít ven, doporučuje nosit respirátor a držet se dál od ostatních, zejména u rizikových skupin, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní lidé. V současnosti se chřipka šíří mezi dětmi, ale nevyhýbá se ani dalším věkovým skupinám. Kromě léků a lékařské péče mohou pomoci i bylinky, ale je nutné je správně kombinovat a neužívat v přehnaném množství.

Témata:  chřipka koronavirus (coronavirus) COVID-19 nemoc

Související

Aktuálně se děje

2. května 2025 15:39

"Nepracuje a navíc žije v zahraničí." Princ Harry utrpěl u soudu tvrdou prohru

Britský odvolací soud zamítl odvolání prince Harryho proti rozhodnutí britské vlády snížit úroveň jeho policejní ochrany při pobytu ve Spojeném království. Verdikt potvrdil předchozí rozhodnutí soudu, že změna jeho bezpečnostního statusu v roce 2020 nebyla nezákonná ani nespravedlivá. Soudci odvolacího soudu dnes rozhodli, že i když jsou jeho důvody „silné a dojemné“, z právního hlediska neobstojí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Slavnosti svobody

V Plzni začínají Slavnosti svobody, připomenou 80. výročí osvobození

V Plzni dnes startují dlouho očekávané Slavnosti svobody, které potrvají do 6. května. Hlavním motivem oslav je připomenutí osvobození města americkou armádou na konci druhé světové války. Kromě rozsáhlého historického a kulturního programu přivítá město desítky hudebních vystoupení, zážitkové akce pro děti i dospělé a více než dvě stě hostů ze Spojených států a Belgie. Poprvé v historii slavností navštíví Plzeň belgický král Filip.