chřipka

Ilustrační fotografie.

V Česku začíná ustupovat chřipková epidemie, konstatoval SZÚ

Domov

Epidemie chřipky v Česku začíná pomalu ustupovat, konstatoval Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělní tiskové zprávě. Nemocných ubylo u akutních respiračních infekcí a v kategorii chřipce podobných onemocnění. V aktuální sezóně podlehlo infekci více než 50 lidí.

zdraví

Epidemie chřipky se nachází poblíž svého letošního vrcholu

Domov

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se epidemie chřipky nachází poblíž svého letošního vrcholu. V minulém týdnu bylo v České republice 1901 případů nemocných na 100 000 obyvatel, s ještě vyššími čísly v některých krajích, jako je Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský.

Ilustrační fotografie.

V Česku vypukla epidemie, potvrzují data od lékařů

Domov

Během předchozího týdne vzrostly počty pacientů s chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi o více než pětinu na 1750 na 100 000 obyvatel v České republice. Státní zdravotní ústav označil tuto situaci za epidemii s nejvyšší nemocností v Jihomoravském a Karlovarském kraji a na Vysočině.

Ilustrační fotografie.

Domov

Infekcí dýchacích cest v Česku dál mírně ubývá, víc je nemocných seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se proti předchozímu týdnu snížila asi o tři procenta. Případů je 1307 na 100.000 obyvatel, uvedl v tiskové zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemocných seniorů ale za týden mírně přibylo. Při započítání pouze chřipky je pokles téměř o 16 procent, u dětí do pěti let ale nemocnost stagnuje.

Nachlazení, ilustrační fotografie

Případů chřipky v ČR je podle SZÚ zhruba stejně jako před týdnem

Domov

Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve. Nemocných lékaři nahlásili 1349 na 100.000 obyvatel. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odborníci díky jarním prázdninám očekávají další ústup epidemie v následujících týdnech.

zdraví

Případů chřipky a dalších infekcí dál ubývá, přibylo nemocných školních dětí

Domov

Infekcí dýchacích cest v ČR celkově podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál ubývá. Hlášená nemocnost se snížila na 1351 případů na 100.000 obyvatel, na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá počet případů hlavně mezi malými dětmi a seniory, přibylo nemocných dětí ve věku šest až 14 let. Z krajů je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském. SZÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie.

Respiračních infekcí v ČR dál ubývá, počet osciluje kolem hranice epidemie

Domov

Případů akutních infekcí dýchacích cest v ČR dál ubývá, za týden o 12 procent na 1417 nemocných na 100.000 obyvatel. Nemocnost klesá ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvyšší zůstává v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odborníci očekávají další pokles nemocnosti, pomoci by mohlo i počasí.

Nachlazení, ilustrační fotografie.

Domov

Nemocných chřipkou dál ubývá, odborníci ale nevylučují druhou vlnu

Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v ČR za týden snížila téměř o pětinu. Epidemie podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ale stále trvá, nemocných je 1611 na 100.000 obyvatel. O týden dříve lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100.000 obyvatel ČR. Podle vedoucího oddělení infekčních nemocí SZÚ Jana Kynčla lze předpokládat další pokles, vyloučit však nelze druhou vlnu chřipkové epidemie.

Nachlazení, ilustrační fotografie

Epidemie chřipky přetrvává, data o počtu nemocných zkreslily dny volna

Domov

Epidemie chřipky podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál přetrvává. Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je za uplynulý týden asi o čtvrtinu méně než za předchozí týden, na 100.000 obyvatel jde o 1770 případů. Hlášené údaje ale zkreslily dny volna, ve kterých lidé k lékaři často nechodí nebo vyhledají pohotovost. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie.

Respiračních infekcí mezi svátky tradičně ubylo, nemocnost je i tak dál vysoká

Domov

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí.

zdraví

Počty nakažených chřipkou narůstají, epidemie vyvrcholí za měsíc

Domov

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. Na twitteru dnes o tom informovala hygienická služba. Zvýšil se ale podle hygieniků podíl nemocných, u kterých lékaři diagnostikovali přímo chřipku.

zdraví

Domov

V ČR roste počet akutních respiračních nemocí, chřipka nejvíc u dětí

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

Ilustrační foto

Mezi dětmi po dvou letech propuká epidemie chřipky, postupně nakazí starší

Domov

Mezi předškolními dětmi se podle vakcinologa Romana Chlíbka začala více šířit chřipka, počty případů v jejich věkové skupině dosahují hranice epidemie. Postupně nakazí starší, plošnou epidemii čeká Chlíbek po Novém roce. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k podpoře očkování.

Nemocnice, ilustrační foto

Domov

Diabetikům hrozí při chřipce až šestkrát častěji, že skončí v nemocnici

Diabetikům při chřipce hrozí až šestkrát častěji, že skončí kvůli komplikacím v nemocnici. Může se jim zhoršit i cukrovka, podle studií chřipka až 70 procentům zvýší hladinu krevního cukru. Na dnešní tiskové konferenci to řekla vedoucí Diabetologického centra III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Markéta Kubíčková. Lékaři jim proto doporučují se proti chřipce očkovat, vakcínu jim hradí pojišťovna.

Rastislav Maďar

Maďar: Chřipková sezona může být nejhorší za několik let, souběh s covidem je nebezpečný

Domov

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Aktuálně se děje

22. května 2024 16:52

Rusko chce revidovat státní hranice. Pak to údajně popřelo

Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruskou státní tiskovou agenturu RIA, to uvedl nejmenovaný vojensko-diplomatický zdroj. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy