Epidemie chřipky v Česku u dětí dosáhla svého vrcholu a nyní začíná ustupovat. Naopak nemocnost mezi dospělými ve věku 25 až 64 let v devíti krajích nadále roste, zatímco u dětí se již několik týdnů snižuje. Podle nejnovějších údajů, které v pondělí zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ), počet akutních respiračních infekcí mírně poklesl.
Celková nemocnost nyní činí 2 138 případů na 100 tisíc obyvatel, což je oproti předchozímu týdnu pokles o 3,7 %. Nejde pouze o samotnou chřipku, ale i o další virové infekce, které vykazují podobné příznaky, uvedl server Novinky.
Nejvíce nemocných je aktuálně v Karlovarském kraji, ale nárůst případů hlásí i dalších devět krajů. Naopak ve zbytku republiky se nemocnost postupně snižuje. Mezi nejčastěji cirkulujícími patogeny dominují viry chřipky typu A i B, což odpovídá situaci i v jiných evropských zemích.
Podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jana Kynčla celková nemocnost u onemocnění s chřipkovými příznaky (ILI) oproti minulému týdnu poklesla o 4,4 %. Nicméně mezi dospělými od 25 do 64 let došlo k nárůstu těchto infekcí o více než 38 %, zatímco u dětí je trend opačný. „Lze se domnívat, že se nacházíme těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie,“ uvedl Kynčl v tiskové zprávě.
Dále zdůraznil, že letošní epidemie nijak výrazně nevybočuje z průměru posledních dvou desetiletí. „Kdybych ji měl hodnotit na desetistupňové škále, kde 10 znamená nejsilnější epidemii, tak by se pohybovala kolem pětky nebo šestky. Byly i horší sezony,“ doplnil epidemiolog.
Podle praktického lékaře Jakuba Procházky lidé nejčastěji přicházejí s bolestmi hlavy, vysokými teplotami, zimnicí, rýmou a kašlem. „Prvních 48 hodin bývá nejhorších, kdy pacienti trpí bolestmi svalů, kloubů a celkovou slabostí. Při chřipce bývají horečky vyšší a následně se objevuje rýma a kašel,“ popsal Procházka typický průběh onemocnění.
Hlavní hygienička České republiky Barbora Macková nicméně varovala, že viry nadále ve společnosti výrazně kolují. Doporučuje proto dodržování základních hygienických opatření – nošení roušky v rizikových situacích, časté mytí rukou a zakrývání úst při kašli a kýchání. Lidé s příznaky by měli zůstat doma, aby zabránili šíření viru a neohrozili osoby se sníženou imunitou, pro které může být chřipka životu nebezpečná.
Od začátku chřipkové sezony do 14. února bylo v Česku zaznamenáno 272 případů závažné chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče. Celkem 67 pacientů na následky onemocnění zemřelo.
Témata: chřipka
Související
19. února 2025 11:33
10. února 2025 13:43
9. února 2025 17:50
7. února 2025 14:09
6. února 2025 16:27
4. února 2025 19:08