Česko je podle zdravotnických expertů těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie, což znamená, že laboratoře, kde se vyšetřují vzorky, mají stále napilno. Který z chřipkových virů v této sezóně dominuje?
Například ostravská laboratoř SPADIA potvrdila chřipku během dosavadního průběhu února u 44 procent vyšetřených vzorků. V lednu to ještě bylo jen 38 procent. Z hlediska typů je poměr mezi chřipkou A a chřipkou B přibližně vyrovnaný.
"Chřipka je stále výrazně mezi námi. Pozitivní nálezy registrujeme napříč všemi věkovými skupinami – od malých dětí přes teenagery a dospělé až po seniory. Není možné říci, že by některá skupina byla zasažena opravdu výrazně více," uvedla MVDr. Zuzana Dindová, vedoucí oddělení molekulárně-biologických metod v ostravské laboratoři SPADIA.
"Oproti minulým sezónám tentokrát sledujeme nárůst počtu vyšetření na chřipku i další respirační viry. Vzorky nám do laboratoře nyní posílají praktičtí lékaři i pediatři, dříve to byly pouze nemocnice," dodala Dindová s tím, že oddělení molekulárně-biologických metod aktuálně každý den eviduje minimálně jeden pozitivní případ dalšího respiračního viru hMPV (metapneumovirus).
Chřipková epidemie v Česku podle posledních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadále pokračuje. Na sto tisíc obyvatel připadalo v uplynulém týdnu 2138 nemocných. Oproti předchozímu týdnu šlo o mírný pokles o 3,7 %. Případů ubývá u dětí, naopak u dospělých nemocnost roste.
Z krajů je nemocnost nejvyšší v Karlovarském kraji, přičemž v devíti krajích se výskyt nemoci zvyšuje a v pěti klesá. Celkově ale nejsou mezi regiony významné rozdíly, konstatoval ústav.
"V kategorii onemocnění s klinickým obrazem odpovídajícím chřipce (ILI), která je k hodnocení výskytu chřipky citlivější, se v aktuálním týdnu celková nemocnost snížila o 4,4 % oproti týdnu minulému. Případů ILI však stále ještě výrazně přibývá mezi dospělými od 25 do 64 let, nárůst představuje více než 38 %, zatímco u dětí již chřipkové infekce klesají. Lze se domnívat, že se nacházíme těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie," uvedl MUDr. Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
Vysoký výskyt chřipky přetrvává i v jiných evropských zemích, vyplývá z dat ECDC a WHO. V Česku jsou nadále evidovány vysoké počty pozitivních záchytů virů chřipky ve vyšetřených vzorcích. Cirkulují stále viry chřipky typu A i viry chřipky typu B.
Do 14. února bylo nahlášeno celkem 272 klinicky závažných případů chřipkové infekce, které vyžadovaly hospitalizaci v režimu intenzivní péče. 67 osob následkům infekce podlehlo.
"Respirační infekce včetně chřipky stále vysokou měrou kolují v populaci. Je tedy nadále na místě dodržovat základní hygienické návyky, často si mýt ruce, kýchat a kašlat ideálně do jednorázových kapesníků nebo alespoň do předloktí, nikoli s nezakrytým nosem a ústy. Neváhejme pro ochranu svou i svého okolí využívat roušky či respirátory. Tuto ochranu doporučujme zejména seniorům a imunitně oslabeným, samozřejmostí by rouška měla být také při návštěvě zdravotnického zařízení nebo například při návštěvách v domovech seniorů," dodala hlavní hygienička Barbora Macková.
Témata: chřipka, nemoci, Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Související
19. února 2025 11:33
17. února 2025 18:36
10. února 2025 13:43
9. února 2025 17:50
7. února 2025 14:09
6. února 2025 16:27