Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chřipka je aktuálně na vrcholu. V Česku už jí podlehlo přes 50 lidí

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Depositphotos

Chřipková epidemie v Česku je pravděpodobně na vrcholu, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí. Na sto tisíc obyvatel připadalo v uplynulém týdnu 2 219 nemocných. Došlo tak k mírnému poklesu oproti předchozímu týdnu. Nemocných stále přibývá mezi dospělými, u dětí je již patrný pokles. 

Ústav evidoval během této sezóny do pátku 7. února celkem 235 klinicky závažných případů chřipkové infekce, které vyžadovaly hospitalizaci v režimu intenzivní péče. Celkem 54 lidí nemoci podlehlo. 

Vysoký výskyt chřipky nadále přetrvává i v evropských zemích, zdůraznil SZÚ. Ve vzorcích vyšetřených Národní referenční laboratoří jsou nadále evidovány vysoké počty pozitivních záchytů virů chřipky. Dominantními původci respiračních onemocnění jsou viry chřipky typu A a B.

"Byť ve výskytu akutních respiračních infekcí došlo k mírnému poklesu, je nutné si uvědomit, že probíhající jarní prázdniny mohou čísla zkreslit. Vzhledem k tomu, že se nacházíme na vrcholu chřipkové epidemie, nadále apeluji na dodržování respirační hygieny a vzájemnou ohleduplnost, abychom chránili nejen sebe, ale především imunitně oslabené jedince, kteří jsou k závažnému průběhu onemocnění zvláště náchylní," řekla hlavní hygienička Barbora Macková.

Od začátku září podstoupilo 730 tisíc lidí očkování proti chřipce a přes 300 tisíc lidí se nechalo očkovat proti covidu-19. V obou případech je zájem primárně u osob vyššího věku.

Témata:  nemoci chřipka Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Související

Aktuálně se děje

10. února 2025 13:45

10. února 2025 13:28

Počasí je stále extrémnější. Proč to ale světovým lídrům nevadí?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy