Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nových případů černého kašle bylo méně než tisíc, pokles má pokračovat

Nemoc, ilustrační fotografie
Nemoc, ilustrační fotografie
Foto: Focus Agency

V Česku během uplynulého týdne přibylo jen 838 nových případů černého kašle, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Letos již bylo zaevidováno 23 127 případů onemocnění. 

Ústav ve zprávě uvedl, že v prvním červencovém týdnu byl poprvé od 13. kalendářního týdne zaznamenán výrazný pokles pod tisíc hlášených případů nemoci. "Podle počtu případů podle prvních příznaků, který je klesající již od 19. kalendářního týdne, předpokládáme podobný příznivý vývoj i během prázdninového období," uvedli odborníci.

"Nejvíce případů onemocnění i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 -19 let. U dětí do jednoho roku života je od začátku roku hlášeno již celkem 344 případů onemocnění pertusí, za poslední týden bylo evidováno dalších 12 nejmenších dětí s pertusí," dodali experti s tím, že onemocnění u nejmenších dětí je odrazem cirkulace infekce v dospělé populaci.

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Témata:  nemoc nemoci

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy