Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Leptospiróza v Česku. Potvrzen je první případ související s povodněmi

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Česko po povodních eviduje prvního nakaženého leptospirózou, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Jde o čtyřiašedesátiletého muže z Moravskoslezského kraje, jehož smetla záplavová vlna, takže se dostal do přímého kontaktu s kontaminovanou vodou. 

Přepokládá se, že muž si loknul záplavové vody. Infekce se ale mohla dostat do těla i jiným způsobem, například poraněnou kůží. Pacient přišel k lékaři až po 11 dnech, přičemž si stěžoval na bolesti nohou, poruchy chůze, slabost a zmatenost. Krevní vyšetření následně prokázalo leptospirózu. Muž je léčen antibiotiky a pro tuto chvíli zůstává v nemocnici. 

Leptospiróza se šíří močí infikovaných zvířat jako jsou hlodavci, psi, hospodářská zvířata či divoká zvěř. Leptospiry tak mohou být přítomny jak v povodňové vodě, která splachuje výkaly, tak v bahně a usazeninách, a to i po zaschnutí. Proto je zásadní dodržovat úzkostlivě hygienu, mýt si ruce a používat ochranné pomůcky, uvedl ústav.

"Krajská hygienická stanice je stále v terénu v zaplavených oblastech a provádí šetření. I v souvislosti s touto první nákazou informujeme lidi, aby si pečlivě hlídali zdravotní stav. Je důležité poznamenat, že leptospiróza není přenosná z člověka na člověka, tedy není třeba hledat kontakty nemocného, ale je nutné opakovat a zdůrazňovat prevenci úzkostlivým dodržováním hygieny a požíváním ochranných pomůcek," sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě Zuzana Babišová.

Člověk se může různými druhy leptospir nakazit celoročně. V Česku nemoc nejčastěji přenášejí potkani nebo myši. Každý rok zde onemocní nižší desítky lidí a průměrně jeden člověk ročně zemře.

"Víme, že po záplavách v roce 1997 se nakazila téměř stovka lidí a čtyři zemřeli. Podobná byla situace i po velké vodě v roce 2002. Proto znovu apeluji na všechny, kteří odklízejí následky povodní a dostávají se do styku s vodou a bahnem kontaminovanými předměty, aby se chránili před touto infekcí," uvedla hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

"Zásadní je hygiena rukou, pokud není k dispozici čistá voda a mýdlo, poslouží dezinfekce. Bakterie Leptospira se ale může do těla dostat nejen ústy. Vstupní branou infekce jsou i drobná poranění, oděrky na kůži, nebo lze leptospiry vdechnout s prachem z vyschlých usazenin. Proto jsou důležité pevné boty, ideálně holínky, které chrání nohy před poraněním i průsakem vody, dále pevné gumové rukavice. V případě již uschlého materiálu, kde se při úklidu víří prach, je proti vdechnutí leptospir potřeba použít také respirátory a ideálně i ochranu očí, protože i zasažená sliznice očí může být vstupní branou infekce," dodala Macková.

Infekce se zprvu projevuje podobně jako chřipka a špatně se rozeznává, přítomny bývají vysoké horečky, netrvá dlouho a mívá dobrou prognózu, ale bohužel může dojít i na těžší formu, kdy dochází i k zánětu mozkových blan a hrozí rychlé selhání orgánů. Právě pro její nejednoznačné příznaky je důležité, aby člověk, který se necítí dobře a pohyboval se v povodněmi zasažené oblasti, o této skutečnosti informoval lékaře.

"Kromě důsledné ochrany a hygieny je samozřejmě zásadní ke konzumaci i omývání potravy používat pouze čistou pitnou vodu a doporučujeme rozhodně vyhodit i všechny potraviny, které přišly do kontaktu se záplavovou vodou, včetně těch zdánlivě hermeticky uzavřených. Některé obaly nemusejí být technologicky stoprocentně vodotěsné, jinde se může infekce ukrývat například pod víčkem zavařenin v záhybech, i okem neviditelné poškození či netěsnost stačí, nemá smysl riskovat," dodal ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví MZČR Matyáš Fošum.

Témata:  nemoci povodně září 2024 Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.