reklama

Dvě vlny jarních mrazů poškodily ovocnářům z obce Nosislav na Brněnsku téměř celou úrodu. "Na některých blocích máme škodu více jak 90 procent. Loni jsme měli řádově 7000 tun, letos 2000 tun, odhadujeme," popsal pro televizi Nova Vojtěch Šafařík, jednatel ovocnářské společnosti.

Letošní jablka kvůli krupobití a různým chorobám prý nebudou mít ani velkou kvalitu."Letošní úroda bude o 25 procent nižší, než byla v loňském roce," řekl Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR.

Škody jsou podle odhadů více než sto miliónů. Vláda už ovocnářům slíbila kompenzace ve výši 50 miliónů korun.

V létě podražila na dvojnásobek své ceny cibule a brambory na tom nejsou o nic lépe.

Zdražování potravin má v podzimních měsících pokračovat. Týká se to ovoce, zeleniny, vepřového masa a nepatrně se projeví i u pekárenských výrobků. S nejvýraznějším nárůstem cen se potkáme u banánů. Pivo může byt také dražší asi o 3 %. Nahoru mohou jít i ceny zelí, rajčat a papriky. Z ovoce kvůli slabé úrodě se zřejmě prodraží o 80% višně, o polovinu třešně a o čtvrtinu meruňky. Může to vést ke zdražení marmelád a kompotů.

"Dá se očekávat ještě další nárůst právě v podzimních měsících, ale už ten nárůst naštěstí zmírňuje. Ty ceny už nemohou růst do nebes," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Loading...

2 komentáře (Poslední 17.09. 18:57) Napište svůj názor

reklama