Společnost ČEZ Distribuce k 06:00 evidovala 47 poruch na vedení vysokého napětí na území zásobovaném Skupinou ČEZ, další poruchy pak na napětí nízkém. Podle regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárky Lapáčkové Beránkové je nejhorší situace na východě Čech. K ránu firma registrovala v Pardubickém kraji 16 poruch na vedení vysokého napětí, v Královéhradeckém kraji a na Vysočině po devíti poruchách. "Bez energie se na východě Čech ocitlo kolem 18.000 domácností, ale toto číslo stále klesá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění pracují již od nočních hodin. V terénu máme maximální počty pracovníků," uvedla mluvčí.

Firma EG.D eviduje více než 20 poruch na vedení vysokého napětí. Na Vysočině je bez proudu zhruba 4850 domácností, nejvíce škod způsobily bouřky na Pelhřimovsku, Humpolecku a Jihlavsku, sdělila mluvčí společnosti EG.D Martina Slavíková. V Jihomoravském kraji byly nejvíce zasaženy Blanensko a Brněnsko, v celém kraji je aktuálně bez eletřiny 2400 odběratelů. V jižních Čechách je to pak asi 780 domácností, přičemž v noci to bylo téměř 5000.

Podle mluvčích je nejčastější příčinou poruch pád stromů a větví do vedení. "Máme na řadě míst poškozené izolátory, přetrhané vodiče," uvedla mluvčí ČEZ. Českem se bouřky přehnaly ve čtvrtek vpodvečer a v noci na dnešek. Ve čtvrtek kolem 22:00 evidovala společnost ČEZ Distribuce asi 40.000 domácností bez elektřiny.

Bouře lámala stromy, hasiči evakuovali dva tábory

Silná bouře, která ve čtvrtek večer zasáhla Královéhradecký kraj, především lámala stromy. Hasiči v kraji evakuovali dva dětské tábory na Rychnovsku a Náchodsku. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji k asi 130 událostem souvisejícím s počasím. Z toho zhruba 90 jich řešili do čtvrteční půlnoci, následně do dnešního rána přibylo ještě 40 výjezdů, uvedla dnes mluvčí hasičů Martina Götzová.

Bouře do kraje přišla po 19:00. "V první chvíli začaly přibývat zásahy hasičům především v okolí Nového Bydžova, následně se šířila bouřka napříč celým krajem. Nárůst počtu událostí se zpomalil kolem půlnoci," uvedla mluvčí.

Nejvíce hasiči do půlnoci zasahovali na Rychnovsku, a to u 36 událostí. Na Královéhradecku měli 22 výjezdů, na Trutnovsku a Jičínsku po deseti a na Náchodsku devět. V 55 případech odstraňovali stromy popadané na silnice nebo na železniční tratě. Dále pomáhali s čerpáním vody, čištěním propustků a kanalizace.

Na trati u Provodova-Šonova na Náchodsku narazil dnes ráno nákladní vlak do stromu spadlého na trať. Nehoda se obešla bez zranění.

Bouře poničila dva dětské tábory a jejich okolí natolik, že jejich organizátoři požádali hasiče o pomoc s evakuací dětí. Nejprve hasiči zasahovali v dětském táboře u obce Liberk, části Prorubky, na Rychnovsku a následně u Vernéřovic na Náchodsku.

Z tábora u Liberku hasiči převezli do bezpečí v kulturním domě v obci Lukavice 43 lidí. Pět jednotek hasičů evakuovalo tábor u Vernéřovic. Nejprve hasiči museli odklidit popadané stromy z příjezdové cesty k táboru. Z tábora hasiči odvezli auty a pak evakuačním autobusem 57 dětí a 30 dospělých do provizorního zázemí v základní škole v Meziměstí.

Hasiči na jihu Moravy evidují kvůli bouřce na 40 výjezdů, popadaly stromy

Hasiči v Jihomoravském kraji kvůli nočním bouřkám a silnému větru zasahovali u zhruba 40 událostí, nejčastěji v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Šlo především o popadané stromy či větve. Tornádem postiženým oblastem se bouřka vyhnula. ČTK to řekl mluvčí hasičů Filip Venclovský. Na Blanensku a v části Brněnska se kvůli následkům bouřky může zpožďovat hromadná doprava.

Hasiči neevidují žádné zranění. Popadané stromy či větve odstraňují především ze silnic, hasiči nezaznamenali, že by spadly například na nějaký vůz. "Jde především o Brno, Brněnsko a Blanensko," uvedl mluvčí.

Web krajského integrovaného dopravního systému upozorňuje, že vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek a odklízení následků bouřek může docházet ke zpoždění až 15 minut u autobusových a vlakových linek na Blanensku, Boskovicku a Tišnovsku na Brněnsku.

Kvůli bouřkám někde na Vysočině nejezdí vlaky, omezená je dodávka proudu

Kvůli bouřkám je na Vysočině na několika místech přerušená železniční doprava. Stromy leží v kolejišti, jinde porušily trakční vedení. Část Havlíčkobrodska je také bez dodávek elektrické energie. Hasiči likvidují následky bouřek v celém kraji, odstraňují popadané stromy, někde zajišťují uvolněné střechy. Od čtvrtečního odpoledne měli přes 200 výjezdů. Pomáhali také s přesunem 40 dětí ze skautského tábora v Libici nad Doubravou do místní školy. Vyplývá to z informací na webu Českých drah a z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ a krajských hasičů.

Mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková uvedla, že energetici evidují na Vysočině devět poruch na vedení vysokého napětí, ve čtvrtek večer jich bylo 15. "Poruchové čety jsou v terénu od včerejšího večera, pracovaly přes noc. Prioritou je obnovit dodávky elektřiny všude, kde je to možné. Navýšili jsme počty pracovníků jak v terénu, tak na dispečinku i call centru," uvedla mluvčí.

Provoz vlaků je zastavený mezi Havlíčkovým Brodem a stanicí Lípa nebo stanicí Hlinsko v Čechách. Kvůli poruše trakčního vedení nejezdí vlaky ani v úseku Přibyslav - Pohled a Leština u Světlé - Světlá nad Sázavou. České dráhy předpokládají zprovoznění během dopoledne.

Pardubický kraj zasáhly silné bouřky, hasiči vyjížděli ke 190 událostem

Pardubický kraj v noci na dnešek zasáhly silné bouřky s kroupami a silným větrem. Místy při nich spadlo kolem 50 milimetrů srážek, vítr dosáhl rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nejvíce zasáhly Chrudimsko a Orlickoústecko. Hasiči během od pozdního večera do dnešního rána vyjížděli ke 190 událostem, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Zvedají se i hladiny řek, Loučná a Chrudimka jsou na prvním povodňovém stupni, Novohradka na třetím stupni značícím stav ohrožení.

Především v první polovině noci padaly vlivem bouře stromy, trhaly se dráty elektrického vedení, hodně domácností je podle energetiků bez proudu. V druhé polovině noci a k ránu odčerpávali vodu ze zatopených garáží, sklepů a chat. Rozvodněné menší toky způsobily zaplavení zahrad i silnic.

"Například zatopená silnice je mezi Žamberkem a Písečnou. Prováděli jsme čištění propustků i potoků, zejména pod mostky, kde se držely naplaveniny. Začínají se zvedat i vodní toky," řekl Horáková.

Teď je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity na Loučné v Litomyšli, Loučné v Dašicích a Loučné v Cerekvici nad Loučnou. Na Novohradce v Úhřeticích dosáhla hladina třetího stupně a voda ještě stoupá.

První případ byl ve čtvrtek později večer v Hlinsku na Chrudimsku, kdy voda z pole zaplavila zahradní dům a zahradu. Tamtéž hořela trafostanice. Voda natekla v Horním Bradle na Pardubicku do sklepa a garáže.