Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko přijalo víc uprchlíků z Ukrajiny, než zvládá, myslí si většina Čechů

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si většina lidí myslí, že Česká republika přijala více uprchlíků z Ukrajiny, než je schopna zvládnout. Tento názor sdílí 58 procent respondentů. 

Zhruba třetina považuje situaci za přiměřenou a pět procent se domnívá, že Česko přijalo méně uprchlíků, než by mohlo zvládnout. Ministerstvo vnitra nedávno oznámilo, že v zemi momentálně pobývá kolem 339 000 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 Česko udělilo téměř 600 000 dočasných ochran, avšak polovina z nich již zanikla.

Podle CVVM si téměř třetina respondentů myslí, že ČR přijala mnohem více uprchlíků, než je schopna zvládnout, a čtvrtina vnímá, že jejich počet je jen o málo vyšší než zvládnutelný limit. Ti, kteří mají za to, že Česko přijalo příliš mnoho uprchlíků, jsou častěji jedinci se základním či středoškolským vzděláním bez maturity, nejsou spokojeni se svým životem a mají nízkou životní úroveň v domácnosti.

Autorům průzkumu se zdá zajímavým, že podle jejich zjištění se podíl těch, kteří hodnotí začleňování ukrajinských uprchlíků do společnosti kladně, zvýšil na 55 procent, což je o devět procentních bodů více než v loňském létě.

Co se týče perspektivy trvalého usazení ukrajinských uprchlíků v Česku, přibližně desetina respondentů je pro tuto možnost. Tři pětiny preferují pouze dočasné přijetí s následným návratem, a 28 procent si myslí, že by stát uprchlíky z Ukrajiny neměl přijímat vůbec. Autoři průzkumu poznamenali, že rozložení odpovědí na tuto otázku se výrazně přiblížilo tomu, jak respondenti odpovídali na podobnou otázku na podzim roku 2022.

Z hlediska celé ČR považuje více než polovina respondentů uprchlíky z Ukrajiny za problém. Avšak dva z každých pěti vnímají situaci opačně a tvrdí, že uprchlíci nepředstavují pro celou zemi problém. U osmi procent respondentů nebylo možné situaci posoudit. Když se však průzkum zaměřil na místo bydliště, pouze čtvrtina obyvatel považuje uprchlíky z Ukrajiny za problematické, uvádí CVVM.
 
 
 
 
 
 

Témata:  průzkumy uprchlíci

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy