reklama

Už před 11:00 čekalo před divadlem asi 50 lidí v černém. U rakve stanuli na úvod shromáždění senátoři za ODS, zanedlouho je vystřídala vojenská čestná stráž.

"Přestože jsme zpravidla nehlasovali stejně, mimo hlasovací zařízení jsme byli kamarádi, a nejen kvůli cigaretě," řekl ČTK senátor za Chebsko a Tachovsko Miroslav Nenutil (ČSSD) v narážce na to, že Kubera byl vášnivý kuřák. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil navrhl, aby ve Valdštejnském paláci, sídle horní komory, byla na Kuberovu památku lavička s popelníkem.

"Na Jardu Kuberu vzpomínám jen v dobrém. Já ho zažil už před mnoha lety, když jsme řešili problémy příhraničních regionů. Už v té době byl svůj a svým zůstal. Já jsem s ním rád spolupracoval a mnohdy s ním nesouhlasil, ale vždycky to bylo ve finále v dobrém," řekl ČTK senátor za Karlovarsko Jan Horník (STAN). "Byl hodně lidský a udělal hodně pro město Teplice. Byl to velký člověk, který doopravdy bral demokracii tak, jak se má," řekla Tepličanka Alena Mašková.

"Já jsem si Jarouška Kubery nesmírně vážila. Byť to byl, dá se říct politický oponent, tak jsem to tak nikdy necítila. Vždy s velkým nadhledem a humorem dokázal i ty nejvíc znesvářené strany dostat k jednomu stolu," řekla novinářům ministryně financí. "Byť jsme měli na řadu věcí odlišný názor, nikdy jsem neměla pocit nějakého útoku. Vždycky to s ním byl poctivý politický souboj," dodala.

Předseda vlády se nechtěl vyjadřovat, do kondolenční knihy napsal: "Moc děkujeme za všechno, skvělý člověk".

Současného teplického primátora Hynka Hanzu davy před sálem nepřekvapily. "Jeho měli lidi rádi, nehledě na to, odkud byli," řekl ČTK. Město chce na Kuberovu počest zřídit trvalé pietní místo, podle Hanzy se tím bude zabývat později. "V současné chvíli truchlíme, loučíme se," dodal.

Předseda ODS Petr Fiala vzpomínal na poslední setkání dva dny před Kuberovým úmrtím. "Měl jsem velkou radost z toho, že jsem s ním mohl spolupracovat, že jsme spolu mohli dělat věci ve prospěch demokracie a svobody v České republice a budu na něj vždycky vzpomínat s vděčností," řekl dnes novinářům.

Uctít Kuberovu památku přišli i členové vietnamské komunity v České republice. "My jsme pana Kuberu měli moc rádi. On nám hodně pomáhal a umožňoval naší komunitě, abychom ji mohli udržovat a rozvíjet v našem druhém domově," řekl ČTK předseda svazu Vietnamců pro Ústecký kraj Tran Van Minh.

Výrazný politik ODS zemřel nečekaně 20. ledna. Bylo mu 72 let. Jeho památku si odpoledne připomenou i v pražském Rudolfinu na pietním shromáždění pro zvané. Na památku osobitého politika na dnešek vláda vyhlásila státní smutek. Vlajky jsou být na úřadech stažené na půl žerdi, zavlát by měly i černé prapory. V poledne se rozezněly po celé zemi sirény.

reklama