V Česku již došlo k několika případům předávkování syntetickými opioidy, což jsou velmi silné a nebezpečné látky. Smrtelnou intoxikaci může způsobit mikroskopické množství. Na problém upozornila Národní protidrogová centrála, která varuje před experimentováním s těmito drogami.
Policie momentálně vyšetřuje tři případy, které souvisí s výskytem bílé krystalické látky. Dva lidé po jejím užití zemřeli, třetího zachránila včasná pomoc záchranářů. "Čím se tito lidé intoxikovali, zjistíme až z toxikologického rozboru. S velkou pravděpodobností se jednalo o syntetické opioidy," uvedla tisková mluvčí protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.
Mezi silné opoidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí patří například nitazeny, spirochlorphine nebo fentanyl. Každý rok se navíc objevují nové substance a deriváty, které postupně míří na seznam návykových látek. Zdrojovými zeměmi syntetických opioidů nebo látek k jejich výrobě jsou Čína a Indie
"V České republice jsme větší množství v záchytech nezaznamenali, nebezpečné látky však uživatelé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Doručovány jsou poštou nebo zásilkovými službami. Tímto způsobem se do Česka může dostat i fentanyl, převážně se však na našem území stále získává z náplastí používaných k tlumení bolesti u těžce nemocných pacientů," sdělila mluvčí.
Vysoce rizikové nitazeny mohou být obsaženy v padělaných lécích na bolest, v zahraničí jsou prodávány jako syntetický heroin.
"Byly vyvinuty jako opioidní analgetika, ale kvůli extrémní síle, riziku závislosti a předávkování nebyly pro lékařské využití nikdy schváleny. Na nelegálních drogových trzích se začaly více objevovat po regulaci fentanylu, vliv mohlo mít také snížení produkce opia po zákazu jeho pěstování v Afghánistánu. Záchyty hlásí Estonsko, Polsko, Irsko nebo Francie," dodala Šmoldasová.
Témata: Policie ČR, drogy
Související
3. května 2025 18:09
3. května 2025 14:21
3. května 2025 12:54
1. května 2025 15:15
30. dubna 2025 10:39