Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český fotbal se otřásá v základech. Místopředseda FAČR Berbr putuje do vazby

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který je jedním z obviněných v kauze ovlivňování fotbalových zápasů, poslal soud do vazby. Informovala o tom Česká televize (ČT). Do vazby jdou podle ní i sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník.

Soud tak v plném rozsahu vyhověl žádosti pražského vrchního státního zastupitelství. To v sobotu navrhlo vazbu pro čtyři z 20 lidí, které v pátek policie obvinila z ovlivňování výsledků fotbalových utkání. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina.

"Soud dospěl k závěru, že jsou dány důvody pro uvalení vazby. U každého z obviněných v jiném rozsahu," uvedla v ČT mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Berbr obvinění odmítá. "Domníváme se, že k vzetí pana Berbra do vazby nejsou dány důvody. Podali jsme si na místě stížnost. Pokud jde o trestní stíhání, tak s ním nesouhlasíme. Rovněž jsme proti němu podali stížnost a budeme se řádně hájit," řekl Berbrův advokát Filip Seifert.

Také Rogoz vinu popírá. "Vyjadřuje se v tom smyslu, že rozhodně není součástí žádné zločinecké skupiny, jak je to kvalifikováno. Že se bude hájit a prokáže, že tomu tak nebylo," uvedl Rogozův advokát Oldřich Chudoba.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje, se stejně jako soud přímo k totožnosti žádného ze čtveřice nevyjádřilo. Podle ČT podali stížnost proti uvalení vazby i Grimm a Káník.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK v sobotu řekla, že vazbu navrhla kvůli důvodné obavě, že by zmíněná čtveřice mohla mařit další průběh vyšetřování působením na svědky a pokračovat v trestné činnosti.

Zbylých 15 z 19 zadržených už policie v sobotu propustila, jedna osoba byla od začátku stíhána na svobodě. Mezi stíhanými jsou podle iSport.cz i rozhodčí Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. Řada z nich hlavně jako asistenti působí i zápasech nejvyšší soutěže.

Je otázkou, co uvalení vazby na Berbra bude pro český fotbal znamenat. Mluvčí FAČR Michal Jurman v pátek uvedl, že předseda asociace Martin Malík se k situaci vyjádří v pondělí. Média Berbra dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.

Také Rogoz má kontroverzní pověst. V minulosti čelil obvinění, že se coby příbramský funkcionář pokusil uplatit hráče Českých Budějovic a ovlivnit tak utkání z dubna 2013. Soud ho však zprostil obžaloby. Další z obviněných Káník pro změnu figuroval už v dřívější kauze ovlivňování výsledků.

Případ řeší ústecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policisté v pátek zasahovali na několika místech republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově.

Dvacítka obviněných je podezřelá z toho, že se účastnili ovlivňování výsledků zápasů v nižších soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z třetí do druhé ligy.

S 13 lidmi zahájili policisté trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jedním pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.

Za přijetí úplatku hrozí obviněným až čtyři roky vězení, za podplácení až dva roky, za zpronevěru rok až pět let za mřížemi. U trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny se pak horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takovéto sazby.

Témata:  Roman Berbr FAČR vazba soudy sport fotbal

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.