Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Razie v sídle Fotbalové asociace ČR. Berbr zadržen, 20 osob je trestně stíháno

Fotbal, ilustrační fotografie
Fotbal, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr byl dnes podle Deníku N zatčen. Kriminalisté zasahovali na několika místech republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově a zahájili trestní stíhání 20 osob. Podezřívají je z účasti na korupci a ovlivňování výsledků zápasů, které podle nich řídila organizovaná skupina.

Zadrženo bylo 19 lidí, uvedla v tiskové zprávě státní zástupkyně Daniela Bártíková. Mluvčí FAČR Michal Jurman Berbrovo zatčení na dotaz ČTK nepotvrdil.

"Můžeme potvrdit, že od ranních hodin probíhají procesní úkony útvaru Národního centra proti organizovanému zločinu, jehož součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla asociace na Strahově. FAČR poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace," řekl novinářům Jurman.

"Podávání informací má vyhrazeno vrchní státní zastupitelství v Praze a vzhledem k probíhajícímu šetření se FAČR nemůže k celé věci dále vyjadřovat. FAČR má v této chvíli opravdu jen minimum informací v celé věci. Oficiální reakci na nastalou situaci ze strany předsedy FAČR Martina Malíka budeme prezentovat až během pondělí," dodal Jurman.

Podle webu Lidovky.cz policie zasahovala i v Plzni. "Kriminalisté NCOZ dnešního dne provádějí na několika místech České republiky úkony trestního řízení, které souvisí s českým fotbalovým prostředím. Vzhledem k tomu, že podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, nebudeme věc dále komentovat," uvedl na dotaz ČTK mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté podezřívají 20 osob z toho, že se účastnily ovlivňování výsledků zápasů v nižších soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Podle webu Lidovky.cz je jedním z obviněných sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, který dříve působil v Příbrami či Českých Budějovicích. Server uvedl, že stíhání bylo zahájeno také s rozhodčím Petrem Klupákem či Michalem Káníkem, který už figuroval v kauze ovlivňování výsledků v minulosti.

Zatím není jasné, že z čeho přesně kriminalisté podezřívají Berbra. Média místopředsedu FAČR za Čechy dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.

Případem se zabývá expozitura v Ústí nad Labem a dozoruje ji Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle kriminalistů ovlivňování výsledků řídila organizovaná zločinecká skupina. S 13 osobami zahájili trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jednou pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.

Témata:  Roman Berbr FAČR sport korupce fotbal

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 17:25

Za zimním počasím vyražte na hory. Zvláštní bude situace na Šumavě

Nejmrazivější epizoda probíhající zimy je sice za námi a pozvolna se otepluje, ale na horách bude nadcházející víkend stále zimní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové však upozornili, že sněhové podmínky jsou v různých oblastech odlišné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.