Důvodem vzniku společného týmu je výměna informací o podezřelých. Podle mluvčího nebylo možné o jeho vytvoření informovat dříve.

"Důvodem vytvoření tohoto společného vyšetřovacího týmu je zejména výměna informací o osobách, které jsou pro obě strany podezřelé ze spáchání trestné činnosti," uvedl Ibehej. Dohodu o vytvoření společného vyšetřovacího týmu podle něj podepsal za Česko zástupce Nejvyššího státního zastupitelství a za britskou stranu zástupce justičních orgánů Spojeného království.

Čeští kriminalisté mají podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé, byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Podle fotografií i jmen z pasů mužů, po nichž česká policie pátrá, jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Muži, po kterých česká policie pátrá, se prokazovali ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.

Zjištění vyšetřovatelů o zapojení agentů ruských tajných služeb vyvolalo loni diplomatickou roztržku s Ruskem. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky pracovníků ambasád.