Neočkovaní lidé musejí absolvovat test před odletem, vyplnit příjezdový formulář a před cestou si objednat a zaplatit PCR testy v Británii na druhý a osmý den po příjezdu. Zároveň budou muset být v desetidenní karanténě. Za příplatek je možné si zajistit další PCR test pátý den, kterým lze v případě negativního výsledku karanténu ukončit.

"Nadále platí, že i pro cestování je nejvhodnější a nejjednodušší se nechat naočkovat. Proto prosím naše spoluobčany, aby se nechali naočkovat," napsal ČTK ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), který o změnách dříve informoval.

Řada zemí omezila vstup cestujícím ze zemí v jižní Africe, některé ale restrikce zavedly i pro další cizince. Filipíny v neděli dočasně pozastavily leteckou dopravu ze sedmi evropských zemí včetně České republiky. Také Maroko od pondělí na dva týdny pozastavilo přílety linek ze zahraničí. V Japonsku začne ode dneška platit zákaz vstupu do země cizincům.

Česko zatím stejně jako mnoho dalších zemí výrazně omezilo příjezd do ČR kvůli nové variantě pouze z několika jihoafrických zemí. Češi i občané zemí EU od soboty musejí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. Liberecká nemocnice v pondělí oznámila první potvrzený případ varianty omikron v republice.

Ode dneška také na mapě cestovatele nebude zelený Hongkong, kde byly případy omikronu též potvrzeny. Podmínky návratu se tak zpřísní. Při návratu je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.

Podmínky při návratu se v případě Hongkongu netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.