reklama

Podle něj jsou peníze určené na obnovu zničených obydlí, aby se lidé mohli co nejdříve vrátit k běžnému životu. Do sbírky lidé charitě dosud přispěli kolem 300 milionů korun. Bouřky s kroupami a tornádem o síle skoro 300 kilometrů v hodině zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek, zničily 1200 domů a vyžádaly si šest životů.

Charita vyhlásila sbírku ihned po tornádu. Lidé tam dosud poslali přes 296,667.000 korun. "Celkem 114,770.000 korun jsme už přispěli prostřednictvím darovacích smluv 785 rodinám v nejpostiženějších obcích Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hodonín-Pánov, Hrušky a Lužice," uvedl Haičman.

Charita peníze rozděluje na základě vlastního šetření přímo v zasažených vesnicích. "Na místech máme koordinátory, kteří mají přehled o situaci. Výši příspěvku určuje míra poškození obydlí a zároveň sociální znevýhodnění konkrétní domácnosti. Zaměřujeme se například na osamělé seniory, rodiny s více dětmi, samoživitele nebo nemocné," vyjmenoval Haičman.

Každá domácnost může získat dar od 50.000 do 200.000 korun, v mimořádných případech i do 300.000 korun. "Například rodina, jejíž dům byl v době šetření určen k demolici a splňuje kritérium sociální potřebnosti, dosáhla až na nejvyšší příspěvek 300.000 korun. Naopak domácnosti ve standardní sociální situaci, která při tornádu přišla o střešní krytinu, získala příspěvek okolo 50.000," řekl ředitel.

Na podporu lidem zasaženým tornádem vzniklo více sbírek. Lidé už do nich poslali více než miliardu korun.

reklama