reklama

Demonstrace navazuje na protesty za odstoupení Babiše a nezávislou justici, které spolek organizoval v dubnu, květnu a červnu. Červnový protest byl největší demonstrací v Česku od protikomunistických demonstrací v roce 1989, jejichž 30. výročí dnešní akce také připomene.

V okolí nynější demonstrace se objevily rovněž transparenty s protikomunistickými hesly. KSČM toleruje ve Sněmovně Babišovu vládu.

Kromě transparentů visí z oken domů na Letné vlajky. Na trasách příchodu na místo akce visí trikolory. Na pódium na místě protestu pověsili organizátoři vlajku a také nápis "Chceme zdravou demokracii!".

Podle reportérů ČTK je zatím například v metru více cestujících než obvykle o víkendu, ale ne více než třeba ve všední den.

Zástupci spolku Milion chvilek chtějí dnes dát Babišovi ultimátum, vyzvat opoziční demokratické strany k řešení několika problémů a představit svoji vizi do budoucna. Spolek požaduje, aby Babiš buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se holdingu Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo aby sám odstoupil. Dnes spolek na Letné také zveřejní, k jakému datu požaduje splnění ultimáta. Premiér dříve uvedl, že neuvažuje o tom, že by mu vyhověl, důvody demonstrace nechápe.

Na Letenskou pláň přijelo i několik traktorů členů Asociace soukromého zemědělství, která dnešní demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podporuje. "Dali jsme slib v červnu na Letné, že pokud se nic na politické scéně nezmění a pokud se pan Babiš se (prezidentem Milošem) Zemanem nebudou chovat zodpovědně, což se nechovají, tak jsme slíbili, že přijedeme a tentokrát i se svými traktory. Tak jsme tady," řekl předseda asociace Jaroslav Šebek.

Druhým důvodem je pak právě oslava 30 let od sametové revoluce. "Chceme, aby svoboda byla zachována a respektovalo se tady právo. A nebyla to jakási politická bramboračka, což se nám v dnešní době zdá, že se děje čím dál tím víc," uvedl.

Na Letenskou pláň se podle něj celkem dostaví deset až patnáct strojů, většinou ze Středočeského kraje. "Museli jsme se přizpůsobit žádosti spolku Milion chvilek pro demokracii - aby jich nebylo tolik, aby nezabíraly místa pro demonstrující, a to dodržíme," dodal. Zájemci se podle něj našli i na Moravě, v jižních Čechách nebo na Vysočině. Kvůli tomu, že by se ale všichni na místo nevešli, využila asociace nabídku z bližších lokalit.

reklama