reklama

"Nemám křišťálovou kouli. Ale jak sleduji data, tak si myslím, že spíše ne," řekla k případnému zařazení Chorvatska na seznam nebezpečných států Rážová. Řekla, že by se k tomuto kroku úplně nepřikláněla. Dodala, že situace v Česku a Chorvatsku je podobná. "Je vidět, že máme vyšší výskyt, ale trend je srovnatelný... To riziko nákazy je prakticky obdobné tady a v Chorvatsku," uvedla hlavní hygienička.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví v období od 20. do 27. července testy potvrdily koronavirus u 31 lidí, kteří si nákazu pravděpodobně přivezli z Chorvatska. "Nejvíce těch, kteří se vracejí a jdou na testy a jsou pozitivní, jsou účastníci aktivit typu popíjení alkoholu z jedné lahve, když to přeženu," dodala Rážová. Podotkla, že covid-19 se vyskytuje v Chorvatsku hlavně ve dvou oblastech a v přímořských místech se zavedla povinnost nosit roušky v obchodech, hromadné dopravě či restauracích.

Hygienici doporučují vyhýbat se v Chorvatsku místům s vyšším počtem lidí, barům a nočním podnikům. Radí dodržovat dvoumetrové odstupy a používat roušku. Lidé by si často měli mýt ruce. Po návratu do Česka by měli dva týdny sledovat svůj zdravotní stav, nechodit na hromadné akce a nosit roušky. Měli by také zvážit návštěvu domovů pro seniory. Pokud by se u nich objevily příznaky, měli by zavolat svému praktickému lékaři.

Česko mělo za uplynulý týden celkem 2225 nových případů nákazy. Na 100.000 obyvatel tak připadá 20,8 nově nakažených. V Chorvatsku přibylo 1955 lidí s koronavirem, což je 48,2 případu na 100.000 obyvatel.