Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská ambasáda odsoudila návštěvu předsedy tchajwanského parlamentu v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čínské velvyslanectví v ČR silně odsoudilo návštěvu předsedy tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna v České republice. Senát a jednotliví politici podle ní podkopávají politický základ čínsko-českých vztahů a pošlapávají základní normy mezinárodních vztahů. V dnešním vyjádření to uvedl mluvčí ambasády.

Premiér Petr Fiala (ODS) reagoval po jednání kabinetu slovy, že Česko zastává politiku jedné Číny a má zájem o normální vztahy s Čínou. Je ale suverénní zemí a její politici se mohou setkávat, s kým chtějí, dodal.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci po vystoupení Joua v horní parlamentní komoře uvedl, že Parlament je suverénem, z čehož plyne, že návštěva není porušením politiky jedné Číny. "Je to přesně to, co by měla svobodná a suverénní země z Evropy dělat," konstatoval. Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Jou uvedl, že Čína bude protestovat vždy a všude bez ohledu na to, kam tchajwanští politici přicestují.

Fiala uvedl, že Česko nadále zastává politiku jedné Číny. "Máme zájem na normálních vztazích s Čínou, ale jsme suverénní země. Máme přátelské vztahy s Tchaj-wanem a je na rozhodnutí našich politiků, kteří reprezentují demokratickou ČR, s kým se budou setkávat a jak," dodal. Žádný další stát do toho Česku nemůže mluvit, doplnil.

Jou Si-kchun dnes vystoupil s projevem v Senátu. Programem v horní i dolní komoře Parlamentu zakončí večer svou třídenní návštěvu Česka. Doprovázeli ho na ní i další členové tchajwanské parlamentní delegace. Jou do České republiky přiletěl v pondělí ráno, na ruzyňském letišti ho přivítal Vystrčil. Právě na jeho pozvání předseda tchajwanského Legislativního dvora do Prahy přicestoval.

Senát a jednotliví politici podle ambasády povolují separatistické aktivity související s nezávislostí Tchaj-wanu, čímž porušují státní suverenitu a územní celistvost Číny či podkopávají základ vzájemných vztahů. "Čínská strana silně odsuzuje a je rozhodně proti takovému chování," uvedl mluvčí.

V pondělí měl Jou na programu ekonomická jednání, v úterý pak návštěvu Telče. Kromě setkání s Vystrčilem jednal i s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Jou v pondělí avizoval, že v Česku chce jednat o spolupráci obou zemí v ekonomice, kultuře, vědě nebo v oblasti technologií.

"Čínská strana naléhá na českou stranu, aby brala vážně důrazný postoj Číny, dodržovala svůj politický závazek vůči jedné Číně, ukončila vysílání chybných signálů silám usilujícím o 'nezávislost Tchaj-wanu', účinně odstranila příslušné nepříznivé dopady a podnikla praktické kroky k udržení stabilního rozvoje čínsko-českých vztahů," uvedla dnes ambasáda.

Čína má podle ní pevnou vůli bránit svoji národní suverenitu a územní celistvost a přijme "veškerá nezbytná opatření k rozhodnému potlačení jakýchkoliv pokusů o 'nezávislost Tchaj-wanu'."

Jou Si-kchuna pozval do Česka Vystrčil už během předloňské podzimní návštěvy Tchaj-wanu, kterou uskutečnil přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO). Dokončil tak záměr svého zesnulého předchůdce v čele horní komory Jaroslava Kubery (ODS), který oznámil plán navštívit Tchaj-wan v říjnu 2019.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy