reklama

"Věříme, že aktualizované údaje jsou na nějakou chvíli i finální," uvedla Svobodová. Domov se zvláštním režimem uvedl, že má okolo 100 klientů a šest desítek pracovníků. Centrum už zavedlo mimořádná hygienická opatření.

Vzhledem k vysokému počtu nemocných mezi zaměstnanci se Alzheimercentr dostává do personální nouze. "Ještě vše pokrýváme, ale nelze vyloučit, že se situace vyvine jinak. Proto oslovujeme veřejnost a zájemce, kteří by nám byli ochotni přijít pomoci do centra. Sháníme hlavně zdravotní sestry a ošetřovatele," řekla Svobodová.

Dodala, že brigádníci se mohou ozvat na telefonní číslo 774 774 088. Svobodová uvedla, že první nákaza covidem-19 se prokázala v týdnu během hospitalizace jedné klientky.

Na ubytovně v Prachaticích je nakaženo 20 lidí covidem-19. Původně jich bylo 13, nové pacienty potvrdily zbývající testy klientů. Většinu nemocných tvoří cizinci, řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Nakažení z ubytovny pracovali v jedné prachatické společnosti, která kvůli tomu musela zastavit provoz.

Podle informací ČTK se jedná o firmu Intica Systems. "Domluvili jsme se, že příští týden vyšetříme dalších 270 zaměstnanců. Vedení firmy bylo maximálně vstřícné a snažilo se nám pomáhat. Mohli jsme si prohlédnout provoz a vyhodnotili jsme to tak, že riziko provozu je tam významné. Domluvili jsme se, že celý provoz bude dekontaminován a dezinfikován a zaměstnanci budou zatím v karanténě," řekla.

Testy na koronavirus by pracovníci společnosti měli podstoupit ve středu. Důvodem je fakt, že zaměstnanci byli s nakaženými v kontaktu v pátek a pět dnů je inkubační doba. Výsledky budou znát hygienici v následujících dnech. Kotrbová dodala, že nakažení agenturní zaměstnanci z ubytovny jsou v domácí izolaci a odděleni od dalších lidí, kteří v objektu bydlí. Podle informací ČTK velká část nemocných pochází z Maďarska. "Ale mezi nakaženými jsou i zaměstnanci z ubytovny," řekla Kotrbová.

Dodala, že první případ koronaviru na prachatické ubytovně hygienici zjistili ve čtvrtek. "Ve městě žádná panika není, ale lidé volají a ptají se. Shání informace," řekl ČTK prachatický starosta Martin Malý.

Kvůli narůstajícímu počtu koronaviru na jihu Čech zasedne v pondělí krajský krizový štáb. Kotrbová uvedla, že bude jednat formou videokonference. "Připravujeme nějaká opatření, abychom zabránili dalšímu šíření. Ale vše musíme teprve probrat na krizovém štábu," řekla Kotrbová.

Domov důchodců v Černožicích na Královéhradecku je uzavřen kvůli možné nákaze koronavirem. U jedné z ošetřovatelek bylo prokázána nemoc covid-19. V pondělí se klienti i personál budou testovat. Na případ upozornil na twitteru Vlastimil Weiner z České televize.

"Dnes jsme nezaznamenali, že by někdo mě typické případy onemocnění. Hlídáme to a monitorujeme hlavně klienty, kdyby se cokoliv objevilo," řekl ČTK ředitel domova Martin Scháněl.

U ošetřovatelky bylo onemocnění zjištěno náhodou. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se testovat kvůli tomu, že nákaza se objevila u jejího manžela.

V pondělí by se měly odebírat vzorky u 102 klientů a zhruba 60 zaměstnanců. Zařízení je v karanténě stejně jako část pracovníků, někteří další s ošetřovatelkou do kontaktu nepřišli.

Nemoc byla u zaměstnankyně prokázána v pátek. Domov se snažil, aby se testy provedly dříve, ale ani v Královéhradeckém ani v Pardubickém kraji je nikdo nebyl schopen o víkendu zajistit.

"Zaměstnanci používají ochranné pomůcky pro minimalizaci možného přenosu. Zařízení má v tuto chvíli dostatek ochranných prostředků," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Podle krajské hygienické stanice bylo od počátku epidemie v Královéhradeckém kraji zjištěno 254 lidí s prokázaným onemocněním covid-19. Z nich se 219 vyléčilo, čtyři lidé v souvislosti s koronavirem zemřeli. Aktuálně je v regionu 31 nemocných.

reklama