reklama

Do Moldavska poputuje 300.000 roušek, 100.000 ochranných rukavic, 5000 ochranných obleků a 55 plicních ventilátorů, jež pocházejí z nizozemského daru, který Česko obdrželo na podzim. Tehdy z Nizozemska dorazilo 105 plicních ventilátorů. Pomoc do země přepraví čeští hasiči.

"Moldavsko bylo zasaženo zároveň pandemií a extrémním suchem, které je nejhorší za posledních 20 let. Zemi tak hrozí hluboká ekonomická recese, dopady pandemie prohlubuje i zastaralé zdravotnictví," poznamenal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dar má podle ministerstva vnitra hodnotu 35 milionů korun. Roušky, rukavice a obleky půjdou ze zásob resortu, plicní ventilátory pak ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

Už v listopadu Česko Moldavsku darovalo roušky, ochranné štíty, rukavice, ochranné obleky či dezinfekci v hodnotě 3,2 milionu korun. České firmy do země dodaly nemocniční postele pro urgentní příjem a systémy, které mimo jiné umožňují napojení pacientů na umělou plicní ventilaci, za dalších deset milionů korun.

Do Peru Česko pošle na žádost tamní vlády 400.000 roušek, dopravu jihoamerická země zajistí sama. Roušky v hodnotě čtyř milionů korun Česko poskytne z pohotovostních zásob SSHR. "Kromě koronaviru se země musí vypořádat také s miliony uprchlíků ze sousední Venezuely, která prochází humanitární krizí. Lidé tam nemají ani základní potraviny, a proto prchají mimo jiné do Peru," uvedl Petříček.

Už v srpnu Česko koupilo do Peru ochranné pomůcky, rychlotesty a potravinové balíčky za 3,5 milionu korun. V listopadu pak ČR přispěla na stavbu dětského hřiště v chudinské čtvrti v Limě 330.000 korunami, dodal resort.

Na podzim Česku plicní ventilátory zapůjčily či darovaly Rakousko, Maďarsko, Německo či zmíněné Nizozemsko, přístroje dorazily též ze zásob Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie. Vnitro uvedlo, že Česko na podzim zaslalo ochranné prostředky Ukrajině, Bělorusku, Kosovu, Černé Hoře, Arménii či Francii.

reklama