Čech poslancům řekl, že Česko poskytuje významnou pomoc s ohledem na svou velikost. Na Ukrajinu poslala ČR dělostřeleckou munici, ruční zbraně, zdravotnický materiál či prostředky protivzdušné obrany, řekl. Většina materiálu ze skladů ministerstva byla sovětského původu, díky čemuž s ním Ukrajinci umí zacházet.

"Částky říkat ani potvrzovat nebudu," zdůraznil premiér Petr Fiala (ODS) při odpoledních sněmovních interpelacích na dotaz Karly Maříkové (SPD) na konkrétní druhy a hodnotu pomoci Ukrajině. Zbrojní materiál opět nechtěl podrobněji charakterizoval, uvedl jen, že jde o škálu od lehčí munice po těžkou vojenskou techniku. Na zdravotní a humanitární pomoc na Ukrajině dalo ministerstvo vnitra podle ministerského předsedy 130 milionů korun.

Opoziční členové výboru kritizovali, že od ministerstva obdrželi tabulku s dary, ve které víc než tři miliardy tvoří položka "nespecifikovaný materiál". Šéf výboru a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že poslanci by se měli dozvědět vedle podrobností o hodnotě darů například i data jejich odeslání a převzetí, ale i další podrobnosti, které by je zajímaly. Poslanec SPD Radovan Vích žádal i upřesnění, z jakých skladů na Ukrajinu které materiály putovaly.

Ministerstvo nyní podrobnosti nezveřejňuje, protože jde o citlivé vojenské informace podléhající vysokému stupni utajení, uvedl Čech. Protivník by je mohl využít a dodané zbraně ničit. "Nemám nyní od ministryně mandát detailnější informace poskytnout," řekl náměstek. Zástupci ANO zmiňovali, že jako členové výboru mají na konkrétní informace nárok a v uzavřeném režimu se mohou dozvídat i utajované skutečnosti.

Branný výbor dnes vyřadil z programu body, ve kterých měla Černochová informovat o nákupech bojových vozidel pěchoty a tanků Leopard. Ministryně se z jednání omluvila. Výbor by se měl k darům na Ukrajinu i nákupům za její přítomnosti vrátit v úterý.