Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR zpřísňuje opatření. Je dost pomůcek proti koronaviru? Roste zájem o nanoroušky

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Česko má dostatek ochranných zdravotnických pomůcek proti šíření nemoci covid-19. Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na šest týdnů, další jsou v jednotlivých organizacích pod příslušnými ministerstvy. ČTK to dnes sdělil vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dostatek zásob potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Současně Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dokončuje otevřená výběrová řízení. Má na vše nabídky, nyní je vyhodnocuje a během několika dní začíná nakupovat první produkty. V rámci SSHR se šlo maximálně transparentní cestou, předseda Švagr se drží přesně zákona a neztratil ani den," napsal Havlíček. "V pondělí na vládě představíme všechny současné zásoby, rozpracované dodávky a otevřená výběrová řízení," dodal.

"Ve skladu v Opočínku máme zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů," napsal na svém twitterovém účtu Hamáček. Uvedl to po schůzce s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem (ANO). "Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme," vzkázal Hamáček.

Sešel jsem se s hejtmanem Moravskoslezského kraje, abych se seznámil se situací v kraji. Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme. Ve skladu v Opočínku máme zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů, připraveni pomoct jsou i krizaři z MV

— Jan Hamáček (@jhamacek) July 24, 2020

Novinářům v Ostravě později Hamáček řekl, že ministerstvo má ve skladech přes 60 milionů roušek, deset milionů respirátorů a 30.000 celoobličejových masek s 300.000 filtry. "Vybavenost je podstatně lepší, než byla na začátku krize na jaře. Nicméně gró ochranných prostředků musí zajistit Státní hmotné rezervy," řekl Hamáček. Prostředky jsou podle něj schopné pokrýt první týdny při distribuci stejným příjemcům v obdobných objemech jako během nouzového stavu, kdyby nastala druhá vlna pandemie v rozměrech jako na jaře.

Ministerstvo zdravotnictví přímo zásoby ochranných prostředků nepořizuje, nařídilo je ale vytvořit svým nemocnicím. "Nemocnice přímo řízené ministerstvem byly vyzvány, aby si vytvořily zásoby ochranných prostředků, dezinfekčních prostředků a dalšího nezbytného vybavení, a to nejméně v rozsahu jejich měsíční spotřeby v době trvání nouzového stavu nebo vyšší," řekl na dotaz ČTK Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

Předseda SSHR Pavel Švagr dnes ČTK potvrdil, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku, už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob. Před první vlnou pandemie bylo v nouzových zásobách podle informací ČTK pouze 10.000 respirátorů FFP3, 10.000 ochranných obleků, brýlí a rukavic a desítky izolačních bioboxů.

Plánované nákupy jsou objemově daleko větší, podle Švagra některé brzdí ustanovení zákona o veřejných zakázkách. "Velká část uchazečů neměla nebo nemá zkušenosti s otevřeným výběrovým řízením, a to nás stojí cenný čas. Pak dochází ke zdržení kvůli tomu, že firma nepředloží všechny požadované dokumenty a musíme je zpětně po ní požadovat," řekl dnes ČTK Švagr.

Správa rezerv vypsala v polovině června tendry na dodání 11 typů ochranných pomůcek. Celkem šlo o 35 dílčích částí, na které přišlo zhruba 190 nabídek. Tendry správa vypsala mimo jiné na dodávky respirátorů typu FFP2 a FFP3, filtrů do respirátorů FFP3, roušek, ochranných brýlí, štítů, návleků na obuv, rukavic nebo čepic. Před podpisem je podle něj první část. Konkrétně jde o dodání 2800 filtrů do respirátorů FFP3, zhruba 356.000 návleků na obuv, 200.000 výtěrových setů a část dodávky vyšetřovacích rukavic - asi 2,4 milionu kusů.

Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra (MV). Také ony jsou nyní ve fázi vyhodnocování. Ve skladech správy jsou pak podle Švagra zásoby z první vlny pandemie. Patří ale ministerstvu zdravotnictví a do státních rezerv se tak nepočítají. "Veškeré naše zásoby byly vyčerpány v koronavirové krizi," dodal.

Zájem o nanovlákenné roušky a respirátory podle asociace jejich výrobců v posledním týdnu roste. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Vysoký zájem o osobní ochranné prostředky byl zejména od ledna až do března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy novým typem koronaviru. Větší zájem o ochranné pomůcky zaznamenávají v posledních dnech i lékárny.

"Nejvíce u nás nakupují lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují nadstandardně chránit své zaměstnance. Právě poptávka z firem se v posledních dnech zvyšuje. Mnozí podnikatelé si uvědomují ekonomické riziko při zjištění koronaviru na pracovišti a uzavření či omezení provozu na několik týdnů," uvedla Lucie Konečná z e-shopu Nanospace.

Lidé podle ní nakupují zejména typy respirátorů, který lze opakovaně používat až dva týdny, nebo roušky, které jsou díky vysoké prodyšnosti vhodné do teplého letního počasí.

Rozdíl proti lednu je podle asociace v tom, že se podařilo navýšit výrobní kapacitu. "Čeští nanotechnologičtí výrobci na jaře investovali desítky milionů korun do nových strojních zařízení a zaměstnali nové pracovníky. Díky tomu už nyní mohou vyrábět miliony roušek a respirátorů s nanovlákennou membránou měsíčně," uvedl předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Rostoucí zájem Čechů o ochranné pomůcky potvrzují lékárenské sítě. "Ačkoli má mnoho lidí roušky textilní, lékárny Benu evidují od čtvrtka zvýšenou poptávku především po rouškách. V menší míře se zvýšení týká i respirátorů a dezinfekčních gelů. Rozsah v jednotlivých lékárnách nedokážu přesně posoudit, ale poptávka je určitě mnohem vyšší než v předchozích dnech. Na našem e-shopu evidujeme nárůst o více než 40 procent," řekla dnes ČTK vedoucí odborných projektů Benu lékáren Ivana Lánová. "Ano, růst zájmu evidujeme, poptávka během týdne rostla," potvrdil mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest začal platit v Česku od 19. března. V té době ale v lékárnách a obchodech roušky nebyly dostupné, protože je lidé vykoupili a zásoby s takovým zájmem nepočítaly. Dost jich nebylo ani pro zdravotníky, za což bylo ministerstvo zdravotnictví kritizováno. Postupně se začaly letecky dovážet z Číny. Povinnost nosit roušky venku skončila 25. května, ve vnitřních prostorách se většinou nemusí používat od 1. července.

Roušky zůstaly povinné pro návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v zařízeních sociálních služeb a v pražském metru, některé kraje jejich nošení rozšířily na lékárny nebo čekárny a ambulance lékařů. Krátkodobě jsou roušky znovu zaváděné i v místech, kde se nákaza více šíří.

Například v Libereckém a Ústeckém kraji ode dneška krajské hygieny kvůli šíření koronaviru znovu zavedly povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren. Od pondělí bude povinné zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře, také v Praze. V Moravskoslezském kraji naproti tomu ode dneška opatření rozvolňují.

V celém Česku pak budou muset lidé od soboty nosit roušky na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí. Jedná se o kulturní a sportovní akce, ale také o svatby a pohřby ve vnitřních prostorách. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 lidí. Nyní činí 1000 lidí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Jan Hamáček zdravotnické roušky Karel Havlíček nanovlákna

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.