Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další znalec označil postup zdravotníků pardubické nemocnice za chybný

Pardubická nemocnice
Pardubická nemocnice
Foto: Google Earth

Postup obžalovaných zdravotníků Pardubické nemocnice při komplikacích u malého chlapce po operaci mandlí nebyl správný. Před soudem v Pardubicích to dnes uvedl znalec z oboru ORL a chirurgie hlavy a krku Jan Betka. Stejný názor vyjádřil už dříve znalec Jan Boháč.

Před soudem stojí dvě zdravotní sestry a lékařka, obžaloba je viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti či neposkytnutí pomoci. Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba. Betka dnes označil za velmi dobrý zásah přivolaného ORL specialisty, málokdo by podle něj tak dovedl jednat.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc. Kvůli krvácení do úst dítě vdechlo krev a dusilo se, což způsobilo těžké poškození mozku. Od té doby je v takzvaném bdělém kómatu.

Podle Betky mělo dítě zůstat na dětském oddělení, protože každý pohyb jeho stav zhoršoval. Jakákoliv námaha zvyšovala krevní tlak a prohlubovala dýchání. "Dítě, které chodí a krvácí, aspirovat (vdechnout) krev musí. Nebylo v poloze, která by byla bezpečná, to byl primární problém," uvedl znalec. Poukázal však na to, že existují případy, že při masivním krvácení ani správný postup a přítomnost odborníků nemusí situaci zvládnout.

Zásah přivolaného ORL specialisty Romana Michálka, který chlapce v ambulanci resuscitoval a zaintuboval, označil za velmi dobrý. "Byl vystaven situaci, že přišel na poslední chvíli a všechno udělal dobře. V našem oboru je málo těch, kteří by takto dovedli jednat," řekl Betka. Po zveřejnění případu v médiích náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Michálek rezignoval. Jeho postavení mimo službu doporučil nemocnici hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba. Její vina podle obžaloby spočívá v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů.

Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco zvýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Témata:  Pardubická nemocnice

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.