Dva víkendy po sobě se počet pacientů v krajských nemocnicích zvýšil téměř skokově, a to pokaždé o 30. Všechny nemocnice mají zřízeny covidové stanice, ode dneška jich je 14.

"V průběhu jarní vlny jsme měli maximálně v provozu 27 covidových jednotek. Nemocnice se připravují na nárůst hospitalizovaných pacientů. K tomuto kroku nás vede znepokojivý trend stoupajícího podílu pozitivity PCR testů," řekl generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Z celkového počtu vyšetřeních vzorků v krajských nemocnicích bylo pozitivních na začátku listopadu 15,5 procenta, k 17. listopadu se podíl pozitivních zvýšil na 32,6 procenta.

Nejvyšší podíl pozitivních PCR vyšetření zachytila laboratoř v Litomyšlské nemocnici. Populace v okrese Svitavy patří mezi nejméně očkované v kraji. Podle statistik krajských nemocnic jsou z 80 až 90 procent hospitalizovaní neočkovaní lidé, uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN). "Zarazit, zvládnout současnou vlnu jen očkováním už se nepovede, ale z dlouhodobého hlediska se počítá každý očkovaný," dodala Matoušková.

Po dvou předchozích vlnách covidu je podle vedení nemocnice personál vyčerpaný, snížily se stavy zdravotníků a zajištění běžné péče ve standardním režimu není kvůli specifickým podmínkám izolačních režimů na covidových jednotkách možné. Důsledek je omezování plánované péče.

"V podstatě úplně jsme tedy uzavřeli třeba rehabilitační oddělení, jinde slučujeme lůžkové fondy podobných oborů, abychom získali kapacitu pro vytvoření covidových stanic," řekl Gottvald