Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Delegace MAAE je na cestě do Záporožské jaderné elektrárny

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se vydala na cestu do Záporožské jaderné elektrárny, informovala agentura AFP s odvoláním na generálního ředitele MAAE Rafaela Grossiho, který výpravu vede. Do největší jaderné elektrárny v Evropě, z jejíhož ostřelování se v poslední době vzájemně obviňují Ukrajina a Rusko, by měl mezinárodní tým podle ředitele přicestovat "později v tomto týdnu".

Ještě dnes má dorazit do Kyjeva, uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby bude nadcházející mise "nejtěžší v dějinách" agentury. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil misi za nezbytnou, ruská strana jí hodlá zajistit bezpečnost.

"Musíme chránit bezpečnost a zabezpečení největšího jaderného zařízení na Ukrajině a v Evropě," napsal Grossi na twitteru. V samostatném vyjádření MAAE uvedla, že cílem mise je posoudit fyzické poškození elektrárny, funkčnost bezpečnostních systémů a pracovní podmínky zaměstnanců a rovněž provést "naléhavá ochranná opatření".

Právě Grossi v uplynulých dnech vyjednával o přístupu s ukrajinskými diplomaty ve Vídni, ruskými představiteli v Istanbulu i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži. Mise MAAE by podle tisku mohla do jaderného zařízení přivézt náhradní díly, přístroje pro monitorování radiace a další důležitý materiál.

"Tato mise bude nejtěžší v historii MAAE kvůli bojové činnosti, kterou Rusko na místě provádí," citovala agentura AFP z vyjádření šéfa ukrajinské diplomacie Kuleby při dnešní návštěvě Stockholmu. "Očekáváme, že mise učiní jasná prohlášení o porušení všech protokolů o jaderné bezpečnosti," dodal s tím, že Moskva "vystavuje Ukrajinu a celý svět nebezpečí jaderné havárie".

Zopakoval také výzvu Kyjeva, aby ruské síly oblast kolem elektrárny opustily. "Rusko musí odejít. A MAAE a další země je musí přimět k odchodu," apeloval Kuleba.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova vstoupí členové mise do Záporožské JE z území kontrolovaného Ukrajinou. "Moskva zajistí bezpečnost mise na území pod svou kontrolou," uvedl podle agentury TASS a dodal, že příjezd mise je v ruském zájmu. "Další postup" ohledně činnosti mise bude podle něj projednán na místě.

Současně Peskov vyzval mezinárodní společenství k vyvinutí tlaku na Ukrajinu, aby "přestala ohrožovat evropský kontinent ostřelováním" elektrárny a okolních oblastí. Vytvoření demilitarizované zóny kolem jaderného zařízení, po němž volá Západ, podle mluvčího "nepřipadá v úvahu".

Ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov dnes podle agentury Reuters uvedl, že Moskva věří, že misi MAAE se podaří "rozptýlit četné spekulace o (údajně) nepříznivém stavu v Záporožské jaderné elektrárně".

"Delegace mezinárodních expertů už odcestovala z Vídně a dnes má dorazit do Kyjeva. Očekává se, že zahájí práci v nejbližších dnech," uvedl později na facebooku mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. Mise 14 mezinárodních expertů se podle něj zaměří na tři úkoly - fyzickou ochranu, jadernou bezpečnost a záruky pro nešíření jaderných materiálů.

Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom o víkendu upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek v důsledku pokračujícího ruského ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, okupované ruskými vojsky od počátku března. Ruské ministerstvo i ukrajinská společnost se zatím shodují, že zvýšená úroveň radiace zjištěna nebyla.

Obě strany se nicméně obviňují z ostřelování elektrárny a města Enerhodar. V noci na dnešek šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) uvedl, že centrum města se v neděli večer stalo terčem ukrajinského dělostřeleckého útoku, který si vyžádal devět zraněných. O desíti zraněných hovořil starosta Dmytro Orlov, který je představitelem ukrajinské správy města. Podle něj mají ostřelování na svědomí ruské síly.

Deník The New York Times o víkendu informoval, že v Grossiho misi MAAE bude 13 dalších expertů "z většinou neutrálních zemí". Na soupisce podle listu nejsou odborníci ze Spojených států ani Británie, které Moskva považuje za protirusky zaujaté.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve řekl, že MAAE a další mezinárodní organizace by ohledně situace v Záporožské JE měly jednat mnohem rychleji než nyní. Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině uvedl, že manipulace se státní příslušností inspektorů a zpochybňování nezaujatosti mise je podobnou taktikou, kterou dlouhodobě používá Írán ve svých obstrukcích vůči inspekcím MAAE.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy