Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Diplomacie zachraňovala Čechy v zahraničí, řešil se i kuriózní případ se psem

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Zastupitelské úřady v létě pomáhaly mimo jiné s návratem lidí z Ghany, Argentiny či Španělska. Potýkaly se s enormním množstvím dotazů, uvedlo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo zahraničí (MZV). Za první koronavirové vlny se tak dostalo domů 6514 Čechů, kteří o pomoc požádali.

"Naprostou většinu občanů, kteří za první vlny koronaviru o pomoc požádali, se podařilo v pořádku dostat domů. Šlo celkem o 6514 Čechů. Repatriace ale zůstaly důležitou agendou i během turistické sezóny," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Turistickou sezonu resort sleduje mezi 15. červnem a 15. zářím.

#TZMZV: Letní turistickou sezónu letos poznamenala pandemie #COVID19. Zastupitelské úřady se potýkaly především s enormním množstvím dotazů. Kvůli pandemii a rozsáhlým repatriacím se ale zároveň zvýšilo povědomí o projektu #DROZD. ➡ https://t.co/eH5w1pWUrx

— MZV ČR (@mzvcr) November 13, 2020

Resort připomněl, že Češi měli během sezony omezené možnosti cest do zahraničí. "MZV ostatně cestování do většiny zemí opakovaně nedoporučovalo. To však ne vždy občané respektovali a ocitli se třeba v tíživé finanční situaci (například z důvodu chybějícího připojištění proti covidu-19). V létě se Čechům plně otevřely v zásadě pouze geograficky blízké země, jako Chorvatsko, Řecko, Bulharsko a Itálie," poznamenalo ministerstvo.

Zastupitelské úřady podle něj nejvíce zaměstnalo velké množství dotazů k aktuálním podmínkám a možnostem cestování. "Ukázala se důležitost Konzulárního operačního a informačního centra, které jsme zřídili už na jaře. Ve vrcholu letní sezóny vyřizovalo až 800 hovorů denně, týdně jsme se často pohybovali v řádech několika tisíců vyřízených telefonátů," uvedl Petříček. Neustaly podle něj ale ani další problémy, například ztráty cestovních dokladů, dopravní nehody či hospitalizace českých občanů v zahraničí.

Například zastupitelský úřad v Bejrútu mimo obvyklou agendu asistoval záchrannému týmu hasičů (USAR), který byl vyslán na místo tragického výbuchu v bejrútském přístavu. "V rumunských horách zase řešili kolegové z Bukurešti kuriózní případ ztraceného psa. A úřady v Teheránu, Baku i Moskvě zaměstnala expedice Tatra kolem světa 2, kdy se koordinoval odjezd členů výpravy i s auty po neprodloužení jejich íránských víz," sdělil ministr.

Za pozitivum ministerstvo považuje, že se při epidemii a repatriacím zvýšilo povědomí o dobrovolné databázi cestovatelů Drozd. V letní sezóně se do ní zaregistrovalo 49.569 občanů. Díky databázi může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Témata:  Tomáš Petříček Češi Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.