reklama

"Klučík odložený v pátek 10. prosince v 18:32 měl s sebou dopis od nešťastné maminky. Omlouvá se svému synkovi a píše, že se o něj nedokáže starat, taky prý je nemocná," uvedl Hess.

Lukášek jepodle pediatra ve službě asi čtyři až pět měsíců starý, na pohled je zdravý. "Svojí postavičkou zaplnil celou bedýnku babyboxu," uvedl Hess.

Lukáš je třetím nymburským děťátkem, šestnáctým letošním a skóre kluci versus holky upravil na 105:125. V celé zemi bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2006 odloženo 230 dětí, za letošní rok zatím 16. V nymburské nemocnici je babybox s pořadovým číslem 25. Schránka je umístěna v Tylově ulici.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.