Hospodaření Kanceláře Senátu prověřuje také senátorská skupina, kterou ustavil hospodářský výbor horní komory. Skupina vznikla na základě podnětu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který požádal o provedení speciální kontroly hospodaření správy horní komory. Důvodem byly informace o údajném netransparentním zadávání veřejných zakázek a zneužívání veřejných peněz. Senát má letos na výdaje v rozpočtu 653 milionů korun, tedy asi o 17 milionů Kč víc než loni.

Vedoucí Kanceláře Senátu Jana Vohralíková, za jejíhož tříletého působení horní komoru opustily desítky z dvou stovek zaměstnanců, již dříve pochybení odmítla. Kancelář Senátu má povinnost zveřejňovat smlouvy s hodnotou nad půl milionu korun. Podle Hospodářských novin za vedení Vohralíkové zadávala takzvaně z ruky předražené zakázky a dělila je na menší smlouvy, aby se vyhnula povinnému výběrovému řízení.

Podnět senátorů projednalo kolegium NKÚ na konci května. "Kolegium rozhodlo o tom, že podnět ke kontrole hospodaření Senátu ČR využije, a NKÚ tak hospodaření Senátu ČR prověří. Stane se tak poté, kdy skončí kontrola Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR, která má být zaměřená podobně. S ohledem na to předpokládáme, že bychom kontrolu mohli zahájit příští rok," sdělil na dotaz ČTK mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Hospodaření Senátu prověřoval NKÚ naposledy v roce 1998. Zjistil tehdy nedostatky při zadávání veřejných zakázek. Senátu loni přidělil schválený rozpočet 636 milionů korun, nakonec jeho výdaje vzrostly na 663 milionů korun. Pro příští rok by měl mít 622 milionů korun.