NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad)

Autonehoda

NKÚ vnímá zvýšení bezpečnosti na silnicích. Obětí nehod je ale stále příliš mnoho

Domov

Bezpečnost na silnicích za posledních 11 let stoupla, avšak počet obětí dopravních nehod zůstává vysoký, a to navzdory snahám plnit strategický cíl. Podle kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) byl například v roce 2020 stanovený počet obětí dopravních nehod na maximálně 333 osob, ale skutečný počet obětí na silnicích byl 460. Tato zjištění jsou výsledkem kontroly NKÚ. Aktuální vývoj také nepřispívá k plnění tohoto cíle, jak uvedli kontroloři.

Ilustrační foto

NKÚ: Hlavním problémem ekonomiky je růst povinných výdajů a zadlužování

Byznys

Hlavním makroekonomickým problémem Česka je prohlubující se strukturální deficit státního rozpočtu daný růstem povinných výdajů a také nárůst zadlužování. Tuzemská inflace, která je pátou nejvyšší v EU, výrazně snižuje životní úroveň obyvatel. Valorizace důchodů je v době dvouciferné inflace časovanou rozpočtovou bombou.

Pražský hrad

Výsledek kontroly hospodaření Hradu projedná NKÚ zkraje příštího roku

Domov

Výsledky kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a jí podřízených organizací, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány, projedná širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zkraje příštího roku. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí úřadu Hana Kadečková. První jednání kolegia v příštím roce se má uskutečnit 16. ledna.

Ilustrační fotografie.

Domov

NKÚ: Ceny volání a mobilních dat v Česku zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě

Ceny volání a mobilních dat v ČR zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě, aukce kmitočtů k jejich snížení zatím nevedla. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na to, jak v letech 2018 až 2022 nakládal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s financemi a majetkem státu. NKÚ dále zjistil, že se náklady na poskytování základních poštovních služeb mezi roky 2013 a 2020 zdvojnásobily, přestože jejich objem klesl na polovinu.

Vláda ČR

Vláda podle NKÚ prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Domov

Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato konsolidace trvat déle, než by bylo nezbytně nutné. Jedním z důvodů budou opatření, která zvyšují povinné výdaje státu, jako je třeba plánované zvyšování počtu státních zaměstnanců, nebo takzvané výchovné, tedy příspěvek k důchodu za vychované dítě. Tato opatření nejsou kryta na příjmové straně rozpočtu.

Ministerstvo vnitra

NKÚ: Závěrečný účet a účetnictví MV jsou bez zásadních chyb

Domov

Závěrečný účet a účetnictví ministerstva vnitra (MV) za rok 2021 jsou v souladu s právními předpisy a bez významných chyb. Také údaje, které ministerstvo předložilo pro hodnocení plnění loňského státního rozpočtu, jsou spolehlivé. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Nejvyšší kontrolní úřad

Česko je nejrychleji zadlužující se zemí unie, varuje NKÚ

Domov

Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v dnes zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.

Senát ČR

Domov

Do Senátu zřejmě v příštím roce na jeho žádost zamíří kontrola z NKÚ

Do Senátu zřejmě v příštím roce zamíří kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu, aby prověřila, jak horní parlamentní komora hospodaří s penězi daňových poplatníků. Stane se tak na podnět senátního organizačního výboru, který tak chce zjistit, zda senátní kancelář hospodařila v letech 2019 až 2021 účelně a hospodárně. ČTK to sdělil mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Marek Výborný (KDU-ČSL)

Koalice nemá důvod hledat nového kandidáta na viceprezidenta NKÚ, uvedl Výborný

Domov

Koalice nemá žádné věcné důvody hledat nového kandidáta na viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Po dnešním jednání představitelů stran vládní koalice to ČTK řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Sněmovna navrhla do funkce někdejší pracovnici NKÚ Simeonu Zikmundovou, ale prezident Miloš Zeman ji odmítl jmenovat.

Nejvyšší kontrolní úřad

Kandidátka na viceprezidentku NKÚ Zikmundová u sebe nevidí nic závadného

Domov

Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. S případem odsouzeného bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala neměla nic společného, řekla v rozhovoru, který dnes zveřejnil server Seznam Zprávy.

Miloš Zeman

Zeman nejmenuje viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice Zikmundovou

Domov

Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší pracovnici tohoto úřadu Simeonu Zikmundovou. Kandidátkou na jmenování ji na návrh vládní koalice zvolila Sněmovna letos 11. května. Hrad o prezidentově rozhodnutí informoval dnes v tiskové zprávě.

Ministerstvo zdravotnictví

Domov

Ministerstvo zdravotnictví covidovou pandemii nezvládlo, ukázala kontrola NKÚ

Stát v letech 2017 až 2021 vynaložil na informační podporu protiepidemických činností 495 milionů korun, na řešení pandemie ale nebyl připraven. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Po vypuknutí epidemie covidu-19 provázel řízení chaos a budování nové IT infrastruktury pak vysoká míra improvizace, což přineslo řadu problémů, uvedli kontroloři v dnešní tiskové zprávě.

Nejvyšší kontrolní úřad

Zeman opět jmenoval prezidentem NKÚ Kalu

Domov

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Úřad vede od roku 2013. Poslanecká sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Zeman při ceremoniálu řekl, že si práce NKÚ i Kaly váží a podporuje rozšíření kompetencí úřadu.

Harzard, ilustrační fotografie.

NKÚ prověří dozor nad hazardem i výběr daní z hazardu

Domov

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověří, zda přijaté zákony regulující hazard splnily cíle, které si od nich stát sliboval. Půjde například o zvýšení příjmů a výběr daně z hazardních her, zlepšení kontrolních mechanismů ale i omezení patologického hráčství.

Těžba ropy

NKÚ: Státní zásoby ropy a potravin byly v uplynulých 4 letech pod limitem

Domov

Státní zásoby ropy a pěti z devíti základních potravin byly minimálně čtyři uplynulé roky pod požadovaným limitem, což by mohlo snížit připravenost ČR na případné krize. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole hospodaření Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v letech 2016 až 2021.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Svět

Národní plán obnovy nemusí přinést očekávaný výsledek, míní NKÚ

Hlavní problémy v rozdělování evropských peněz se přesunuly k systému řízení a způsobu rozdělování dotací. Jde například o nejasné cíle, nedostatečné hodnocení toho, jaký měly vyplacené peníze přínos. Představuje to vážné riziko, že rekordní objem peněz, který česká strana získá z EU na Národní plán obnovy, nepřinese očekávaný výsledek při znovuoživení ekonomiky po pandemii.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Český stát by měl více šetřit, míní NKÚ. Tempo zadlužování roste

Domov

Česko se přes loňský rekordní schodek drží mezi nejméně zadluženými státy EU, tempo zadlužování ale roste. Sdělil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v každoročním stanovisku k návrhu Státního závěrečného účtu. NKÚ při kontrolách pravidelně odhaluje neefektivní využívání státních peněz, uvedl šéf úřadu Miloslav Kala. Stát by podle něj mohl najít další úspory v řádu až desítek miliard korun ročně.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy