Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NKÚ prověří dozor nad hazardem i výběr daní z hazardu

Harzard, ilustrační fotografie.
Harzard, ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověří, zda přijaté zákony regulující hazard splnily cíle, které si od nich stát sliboval. Půjde například o zvýšení příjmů a výběr daně z hazardních her, zlepšení kontrolních mechanismů ale i omezení patologického hráčství.

Novou kontrolu zařadilo dodatečně do letošního plánu širší vedení úřadu letos v lednu. Kontrola začne v únoru a povede ji nový člen kolegia a bývalý poslanec ČSSD Roman Sklenák. NKÚ o tom informoval na svém webu.

Úřad se zaměří na to, zda zákony o hazardních hrách a o dani z hazardních her z roku 2016 splnily cíle, které si stanovilo ministerstvo financí, uvedl mluvčí NKU Václav Kešner. Šlo podle něj například o zvýšení příjmů a efektivnosti výběru daně z hazardních her, zlepšení kontrolních mechanismů, ale i omezení patologických projevů hraní a podobně. Součástí změn souvisejících s přijatými zákony bylo vybudování Informačního systému provozování hazardních her. Tento systém má sloužit ke správě veškerých dat a údajů spojených s hazardními hrami, ale také má skrze něj fungovat podstatná část kontroly i dohledu nad hazardními hrami.

"V rámci těchto změn v oblasti hazardních her jsme vyhodnotili určitá rizika, kvůli kterým jsme kontrolu zařadili do plánu kontrolní činnosti. Ty se z větší části týkají Informačního systému provozování hazardních her. Původní veřejnou zakázku MF zrušilo a informační systém vybudovalo mimo otevřené řízení," uvedl mluvčí. Podotkl, že navzdory původním plánům nevyužilo ministerstvo pro budování systému evropské dotace a spustilo ho s prodlevou. Za systém zaplatilo asi 171 milionů korun a podle NKÚ nemusí být tato částka konečná.

Úřad se bude zabývat i výběrem daně z hazardu a nastavením výběru. V letech 2019 a 2020 získal státní rozpočet ze zdanění hazardu kolem pěti miliard korun ročně. Daň z hazardních her spravuje Specializovaný finanční úřad. Daň se podle stanoveného poměru rozděluje mezi státní rozpočet a rozpočty obcí. Obce získaly v roce 2020 celkem 4,9 miliardy korun, z toho nejvíc získala Praha, a to 0,8 miliardy korun.

Schválený zákon o hazardních hrách z roku 2016 vstoupil v účinnost od následujícího roku a nahradil bývalý loterijní zákon z roku 1990. Povolil například podnikání zahraničních sázkových on-line společností. Zákon zavedl rejstřík lidí vyloučených z účasti na hazardu. Prostřednictvím rejstříku mají hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, lidé v osobním bankrotu či lidé, kterým hru zakázal soud.

Témata:  NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad) hazard

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy