O vypsání tendru rozhodl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) letos v červnu, jeho vyhlášení ale kvůli době dovolených odložil na říjen. Důvodem hledání nového šéfa pošty je podle Rakušana potřeba dát podniku nový impulz při jeho transformaci. Uzávěrka přihlášek je v úterý. Knap má po dohodě s ministrem podnik vést do ukončení tendru.

"Podávám přihlášku do výběrového řízení na generálního ředitele České pošty. Chci nejen představit svou vizi, která se již delší dobu diskutuje s dozorčí radou podniku a politickou reprezentací. Také se budu rád podílet na transformaci podniku a zvládnutí nadcházejícího kritického období,“ uvedl Knap ve svém vyjádření pro Seznam Zprávy.

Kandidáti na generálního ředitele musí mít podle podmínek tendru vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, minimálně tři roky praxe ve vrcholovém výkonném managementu státního podniku či společnosti s majoritním podílem státu nebo minimálně pět let praxe ve statutárních orgánech či vrcholovém managementu v jiné obchodní korporaci.

Jako součást přihlášky do tendru má zájemce předložit strategický koncept na téma: Vize a směřování České pošty v podmínkách aktuálního vývoje poštovních služeb v ČR a v Evropě a pro následný ústní pohovor si má připravit desetiminutovou prezentaci návrhu funkčního modelu České pošty s cílem dosažení finanční stability podniku.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Loňské hospodaření ovlivnila pandemie koronaviru. Pošta provozuje zhruba 3200 poboček.