Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drahošova cesta na Tchaj-wan se odkládá kvůli viru na jaro

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. V dnešní tiskové zprávě to uvedl bývalý senátor Martin Mejstřík. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost.

"Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí," uvedl Drahoš. "Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli," dodal. V zemi ze měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Cesta naváže na nedávnou návštěvu delegace předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Tchaj-wan navštívil na přelomu srpna a září. Doprovodilo ho téměř 40 zástupců středních a menších českých firem.

Při ukončení cesty Vystrčil řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít.

Cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé. Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Témata:  Jiří Drahoš

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:16

Dalším cílem Putina bude Slovensko, varuje expert

Ačkoliv se často mluví o zranitelnosti pobaltských států, tedy Litvy, Lotyšska a Estonska, zejména vzhledem k jejich geografii a sousedství s Ruskem, vojenský analytik Vladimír Bednár varuje, že skutečně nejvíce ohrožené jsou dnes jiné země. Podle něj by se terčem ruského vlivu či útoku mohly stát především Slovensko, Bulharsko a Maďarsko.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.