reklama

Místo bude nyní pod větším dohledem strážníků. Výše škody zatím není známá.

"Nějací "hrdinové" v noci pod pláštěm tmy polili a pomalovali červenou barvou Památník Rudé armády v Komenského sadech. Stydím se za ně! Prokázali tím leda svou zbabělost, neznalost dějin a neúctu k vojákům, kteří při osvobozování Ostravy padli a jejichž ostatky jsou zde uloženy," uvedl na svém účtu na twitteru primátor Tomáš Macura (ANO).

Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl i nápis "Budapešť 1956", na památníku byla ráno i maďarská vlajka. Před 63 lety vypuklo v Maďarsku protikomunistické povstání, které začalo právě 23. října. Představitelé města i obvodu, který má památník ve své správě, vandalský čin odsoudili.

"V této souvislosti je dobré si uvědomit dvě věci. Jednak je to pocta padlým v roce 1945, kteří jsou přímo v památníku i pochováni a neměli nic společného s rokem 1956. Za pozornost také stojí fakt, že pomník byl postavený v roce 1946 jako výraz vděku svobodných občanů Ostravy za osvobození našeho města," uvedli představitelé Moravské Ostravy a Přívozu na facebookové stránce obvodu.

Mluvčí obvodu David Račák řekl, že očista památníku nebude jednoduchá a nebude otázkou dnů. Technické služby totiž pravděpodobně v první fázi budou moci očistit barvu pouze z části památníku. Odstraňování barvy z uměleckých částí pomníku ale bude složitější, protože jde o památku, a postup tak bude nutné koordinovat s památkáři.

"V současné době zajišťujeme restaurátora, který doporučí postup při odstraňování červené olejové barvy z památníku, bronzových desek a křídel. Způsobená škoda bude stanovena po uvedení věci do původního stavu," upřesnila odpoledne mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček řekl, že strážníci věc zadokumentovali a předali Policii České republiky. "Od dnešního dne máme v této lokalitě navýšen výkon služby, kde budeme využívat i (mobilní) kamerový systém," uvedl Plaček. Pod větší kontrolou bude i památník v Husově sadu a další obdobné lokality.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa.

Loading...

2 komentáře (Poslední 23.10. 16:50) Napište svůj názor

reklama