Ostrava

Ostrava

V Ostravě vznikne nová koalice složená z pěti stran, primátor bude z ODS

Domov

V Ostravě vznikne nová koalice složená z hnutí ANO, uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), hnutí Ostravak, Starostů pro Ostravu a Pirátů. Jan Dohnal (ODS), který dosud působil jako náměstek pro dopravu a sport, se stane novým primátorem. Jednotlivé koaliční subjekty se na tom shodly během dnešního večera. S 37 hlasy z celkového počtu 55 členů zastupitelstva bude nová koalice disponovat většinou hlasů.

Ostrava

Ostravská koalice ztratila většinu, klub ANO opustil zastupitel Pachomov

Domov

Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v městském zastupitelstvu. Důvodem je pokračující štěpení nejsilnějšího politického klubu a vítěze komunálních voleb, hnutí ANO. Dnes ho opustil další člen, zastupitel Maxim Pachomov. Plánuje přejít do nově vzniklého klubu primátora Tomáše Macury (dříve ANO), který byl minulý týden vyloučen ze zastupitelského klubu ANO. Koalice tak má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu už jen 27 hlasů. Předsedkyně klubu ANO Hana Tichánková ČTK řekla, že po středě začnou jednání o dalším postupu s koaličními partnery i s opozicí.

Tomáš Macura

Ostrava by mohla mít nového primátora už v dubnu, nahradí Macuru

Domov

Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu. Macuru, jenž v únoru opustil ANO, dnes vyloučil ze svých řad klub zastupitelů tohoto hnutí. Macura koncem února oznámil, že do půl roku z funkce primátora odejde. O vyloučení z klubu dnes rozhodli městští zastupitelé za ANO i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové (dříve ANO). Novinářům to řekla nová předsedkyně klubu a bývalá místostarostka obvodu Ostrava-Jih Hana Tichánková.

Tomáš Macura

Svět

Primátor Ostravy Macura a dvě náměstkyně za ANO do půl roku opustí funkce

Primátor Ostravy Tomáš Macura, který před týdnem opustil hnutí ANO, odejde do půl roku z funkce primátora. Spolu s ním odejdou i jeho dvě náměstkyně Zuzana Bajgarová, která už z hnutí rovněž vystoupila, i náměstkyně a předsedkyně klubu zastupitelů ANO Kateřina Šebestová. Na dnešním podvečerním jednání se na tom shodl klub zastupitelů.

Petr Pavel

Prezidentský kandidát Petr Pavel vyrazil mezi lidi v Ostravě, pak odjel do Brna

Domov

Prezidentský kandidát Petr Pavel dnes znovu vyrazil mezi lidi v Ostravě. Setkal se s nimi ve čtvrti Zábřeh a pak v hutním podniku Vítkovice Steel. Poté Pavel návštěvu moravskoslezské metropole ukončil a přesunul se do Brna. Na čtvrteční setkání s Pavlem přišly v Ostravě na centrální náměstí tisíce jeho příznivců.

Petr Pavel

Na setkání s Petrem Pavlem přišly v Ostravě tisíce lidí

Domov

Na setkání s prezidentským kandidátem Petrem Pavlem dorazily dnes na centrální Masarykovo náměstí v Ostravě tisíce lidí. Podporu mu kromě neúspěšných prezidentských kandidátů Pavla Fischera a Danuše Nerudové přišli vyjádřit například i někteří ostravští umělci nebo rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel se vymezil vůči tvrzením, že chce zemi zavést do války, volby podle něj rozhodnou o tom, jakou bude Česko v budoucnu zemí.

Policie hlídá fotbalové fanoušky

Po zápase mezi Baníkem a Spartou eviduje policie tři přestupky

Domov

Rizikový zápas osmifinále českého fotbalového poháru MOL Cup mezi Baníkem Ostrava a pražskou Spartou, který se dnes uskutečnil v Ostravě, se obešel bez závažnějších problémů. Policisté evidují tři přestupky. Odpoledne vznikaly kvůli velkému počtu přijíždějících fanoušků problémy v dopravě, řekla ČTK policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie ČR, ilustrační foto

Policie odvezla část ekologických aktivistů z areálu koksovny v Ostravě

Domov

Policie dnes před polednem zajistila část ekologických aktivistů, kteří ráno pronikli do koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Policejní autobus je odvezl z areálu k podání vysvětlení na policejní služebnu. Druhá část ekologů poté zůstala na střeše jedné z budov a podle organizátorů protestu blokovali nákladiště, odkud koks odvážejí vlaky. Průběžně komunikovali s policisty a zástupci podniku. Před 14:00 začali podle zpravodajky ČTK slézat dolů. Policie na twitteru uvedla, že nyní začne zjišťovat jejich totožnost.

Ostrava

V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města ANO se Spolu a Piráty

Domov

V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. Primátorem zůstane Tomáš Macura z ANO, které bude mít v jedenáctičlenné městské radě šest míst. Čtyři místa připadnou Spolu a jedno Pirátům. Novinářům to dnes řekl Macura.

Ostrava

ANO a Spolu se v Ostravě shodly na většině bodů, jediný nesoulad byl u nemocnice

Domov

Zatím na jediný sporný bod narazili v koaličním vyjednávání v Ostravě zástupci vítězného hnutí ANO a koalice Spolu. Šlo o to, zda má Městská nemocnice Ostrava (MNO) zůstat v majetku města, nebo zda ji má město převést na kraj. I na tom se už ale vyjednávací týmy shodly, a nic tak nebrání v dalších jednáních s potenciálními koaličními partnery, kterými mohou být Piráti, případně hnutí Ostravak. Novinářům to po dnešním jednání řekli lídr ANO a současný primátor Tomáš Macura a lídr Spolu Jan Dohnal.

Ilustrační foto

Při výbuchu munice v Ostravě zemřel jeden člověk

Domov

Dnes ráno zemřel při výbuchu v Ostravě-Mariánských Horách v místě výkopových prací člověk. Další je zraněný. Policie potvrdila, že výbuch způsobila stará vojenská munice. Jeden z pracovníků stavební firmy, která opravovala bytový dům, chtěl možná leteckou pumu rozřezat v domnění, že jde o starou kanalizaci. Policie přivolala pyrotechnika. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

Bombardér B-52

Na letišti v Mošnově opět přistál americký bombardér B-52

Svět

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku dnes po 14:30 opět přistál americký bombardér B-52 Stratofortress. Druhý letoun stejného typu tam přistane okolo 17:00. Jde o součást letů k procvičení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO nad střední a východní Evropou.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli letecké pumě z války

Domov

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů i škol a také část Fakultní nemocnice Ostrava, nikoliv ale pacienty. Evakuace se týká asi 1000 lidí. Až skončí a lidé budou v bezpečí, policejní pyrotechnik se pokusí pumu zneškodnit. Kdy to bude, momentálně není jasné. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezské policie René Černohorský.

Vakcína, ilustrační foto

Domov

Další centra pro očkování bez objednání se otevřou ve středu v OC v Ostravě a Brně

Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Jejich provoz bude mít na starosti Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Při převzetí dalších vakcín od maďarské vlády to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

požárMasivní požár v Ostravě: Po výbuchu hoří vrakoviště

Vrakoviště v Ostravě zachvátil mohutný požár, lidé nemají vycházet

Domov

Třetí stupeň požárního poplachu vyhlásili hasiči při likvidaci rozsáhlého požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích. Likvidují ho od rána. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

Ilustrační foto

Důchodkyně vyklepala z okna paneláku peníze, policie našla jen polovinu

Domov

O celoživotní úspory přišla nešťastnou náhodou důchodkyně z Ostravy. Při provětrávání peřiny z okna panelového domu vyklepala omylem i téměř 170.000 korun. Peníze vítr roznesl po okolí domu a řada lidí je posbírala. Policistům se podařilo vypátrat hned několik z nich a důchodkyní vrátit 90.000 korun. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

Ilustrační foto

Domov

Ředitelka ZŠ: Důležitá je hlavně psychická pohoda dětí

Ředitelka ostravské ZŠ a MŠ Ostrčilova v Ostravě Lenka Lednická považuje aktuálně za nejdůležitější úkol především vytvoření psychické pohody pro děti, které se z distanční výuky dnes vrátily do školních lavic. Učitelé se proto chystají na třídnické hodiny a také při ověřování znalostí budou postupovat tak, aby na děti nevyvíjeli tlak.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Poprvé tváří v tvář smrti. Budoucí sestřičky popsaly práci na covidových odděleních

Domov

Silné zážitky z nemocnic, kde pomáhaly kvůli koronavirové pandemii, spojují studentky Střední zdravotnické školy AGEL v Ostravě, které se dnes vrátily k běžné výuce. Mnohé z nich se poprvé intenzivně setkaly se smrtí a s novou zkušeností se musely psychicky vypořádat. V hlavách už ale mají nového strašáka - blížící se maturitu, z níž mají velké obavy. Získaly sice zkušenosti, které by jim běžná praxe nedala. Zároveň ale ztratily řadu hodin teoretické výuky.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy